Klasyki Polityki

Piast zjadł Popiela

Piast zjadł Popiela. Polska według legendy

Postrzyżyny Siemowita, syna Pista naztwanego w przekazach Kołodziejem. Litografia Francuszka Smuglewicza, XVIII w. Postrzyżyny Siemowita, syna Pista naztwanego w przekazach Kołodziejem. Litografia Francuszka Smuglewicza, XVIII w. Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie / •
Badacze wciąż próbują zrozumieć baśniową opowieść o Piaście i Popielu. Wiele wskazuje na to, że jej autor, Gall Anonim, był dworskim i państwowym propagandystą.
Dalila Obcinająca włosy Samsonowi - litografia biblijna z XVI w.Corbis Dalila Obcinająca włosy Samsonowi - litografia biblijna z XVI w.

Najwcześniejsze dzieje Polski są dla większości z nas baśnią, zbiorem fascynujących legend, które opowiedziano nam w dzieciństwie i które na zawsze pozostają w pamięci. Słyszeliśmy o ubogim, lecz zacnym Piaście Kołodzieju, który został nawiedzony przez anioły. Pamiętamy okrutnego Popiela i jego zbrodniczą małżonkę, polską Lady Mackbeth, pożartych przez myszy w kruszwickiej wieży. Wiemy, że była kiedyś Wanda, co nie chciała Niemca, a pod wawelskim zamkiem mieszkał smok, zabity chytrze przez szewca Dratewkę.

Polityka 3.2004 (2435) z dnia 17.01.2004; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Piast zjadł Popiela"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021