Klasyki Polityki

Pilot Putin

Czym się różni Putin od Jelcyna

Spotkanie Borisa Jelcyna i Władimira Putina na Kremlu, lipiec 1999 r. Spotkanie Borisa Jelcyna i Władimira Putina na Kremlu, lipiec 1999 r. Reuters / Forum
Putin jest całkowitym przeciwieństwem Jelcyna. Nawet pod względem wyglądu zewnętrznego. Jelcyn – potężny, zwalisty, nieruchawy, ale z otwartą, szeroką rosyjską duszą. Putin – niewysoki, szczupły, energiczny i zamknięty w sobie. Nawet to, że Jelcyn grał w tenisa, grał źle, jego partnerzy rozmyślnie z nim przegrywali, ale grał, a Putin woli walkę bezpośredniego kontaktu, sambo, judo, wiele mówi o ich charakterach.

Putin i Jelcyn to ludzie należący do innych generacji, o różnym stylu działania. Jako menedżer Putin zapewne będzie lepszy niż Jelcyn, ale prezydent to nie tylko szef, to przywódca kraju, pokolenia, który powinien mieć jakiś ideologiczny rdzeń, system wartości. Jednym słowem, wolałbym, by nadal pozostawał pełniącym obowiązki prezydenta, a nie prezydentem.

Nowy prezydent i droga, którą powiedzie on Rosję, pozostają w dużym stopniu czymś nieznanym – mimo licznych wypowiedzi i oświadczeń, składanych przez Władimira Putina podczas kampanii wyborczej.

Polityka 15.2000 (2240) z dnia 08.04.2000; Świat; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Pilot Putin"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >