Klasyki Polityki

Wizje Hildegardy

Dlaczego średniowieczna mniszka tak fascynuje feministki

Klasztor w Eibingen (stan obecny) założony przez Hildegardę w XII w. Tu znajduje się jej grobo¬wiec, cel licznych pielgrzymek. Klasztor w Eibingen (stan obecny) założony przez Hildegardę w XII w. Tu znajduje się jej grobo¬wiec, cel licznych pielgrzymek. Ullstein / BEW
Żyjąca w XII w. mniszka Hildegarda z Bingen jest dziś modna. Fascynuje feministki, melomanów i wyznawców głębokiej ekologii.

Rodzice oddali ją do klasztoru, gdy miała siedem lat. Należeli do niemieckiej szlachty, bali się Boga, służyli Kościołowi. Hildegarda była ich dziesiątym dzieckiem – wrażliwym i chorowitym. Może spodoba się Bogu? Spodobała się uczonej Jucie, młodej i pięknej siostrze wielmoży, która, choć była przeoryszą klasztornej wspólnoty, wiodła żywot pustelnicy.

Czasy

Pustelnia Juty sąsiadowała z klasztorem benedyktynów pod wezwaniem św. Dyzy-boda. Opactwo stało w malowniczej dolinie Renu.

Polityka 51.2005 (2535) z dnia 24.12.2005; Historia; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizje Hildegardy"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021