Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Tańce z maturą

Religia na maturze?

Do tej pory presja rodziców była jedną z ważnych przyczyn, dla której uczniowie chodzili na religię. Według ostatniego sondażu (Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia), już 32 proc. rodziców jest gotowych pozostawić tę decyzję dziecku. Do tej pory presja rodziców była jedną z ważnych przyczyn, dla której uczniowie chodzili na religię. Według ostatniego sondażu (Instytut Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia), już 32 proc. rodziców jest gotowych pozostawić tę decyzję dziecku. EPA / PAP
Biskupi żądają wprowadzenia matury z religii i zapowiadają, że tym razem nie odpuszczą. Czeka nas kolejna odsłona sporu o szkolną katechezę.
W krajach europejskich szkolna religia jest raczej przekazem wiedzy o samym zjawisku i różnych wyznaniach; kładzie się nacisk na formację intelektualną, a nie wyznaniową.Piotr Męcik/Forum W krajach europejskich szkolna religia jest raczej przekazem wiedzy o samym zjawisku i różnych wyznaniach; kładzie się nacisk na formację intelektualną, a nie wyznaniową.

Oczywiście biskupi zaręczają, że nie chodzi o uzyskanie przez Kościół kolejnego przywileju. Wyłącznie o troskę o młodzież. „Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata” – napisali w liście hierarchowie po ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Cokolwiek to znaczy, wydaje się, że młodzież nie chce być bardziej integralna.

Polityka 48.2012 (2885) z dnia 28.11.2012; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Tańce z maturą"
Reklama