Kraj

Konfederacja pierwsza, KE trzecia, PiS czwarty

Losowanie numerów komitetów wyborczych Losowanie numerów komitetów wyborczych Mateusz Wlodarczyk/Forum / Forum
W Państwowej Komisji Wyborczej wylosowano numery list na eurowybory. Kolejność budzi emocje: każdy chce być pierwszy, a każdy komitet miał własne preferencje.

Komitetów wystawiających listy w całej Polsce jest sześć. Jedynkę wylosowała Konfederacja, czyli koalicja skrajnie prawicowych ugrupowań, z Januszem Korwin-Mikkem, Kają Godek i Grzegorzem Braunem. Druga jest Wiosna Roberta Biedronia, trzecia Koalicja Europejska. Tuż za nią – PiS, piąta – Lewica Razem, szósty – Kukiz ’15. Dalsze numery (7–10) dostały komitety startujące tylko lokalnie, jak choćby Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego, z numerem siedem.

Czytaj też: Europosłowie o swoich zarobkach, sukcesach i znajomości języków

Jak w teleturnieju

Ceremonia przypomina teleturniej z lat 90. Za stołem siedzi sześcioro przedstawicieli PKW, przed nimi szklane bańki z plastikowymi kulkami jak z jajek niespodzianek. Znajdujące się w „jajkach” numery losują dla poszczególnych komitetów przypadkowe, wskazane przez przewodniczącego komisji osoby z sali. I tak np. numer czwarty dla PiS wylosował Marcin Kierwiński, szef sztabu Koalicji Europejskiej.

– Tak jak pani zapowiadałem, dostaliśmy jedynkę! Może nam to dodać nawet 1 pkt proc. głosów – komentował dla „Polityki” pełnomocnik wyborczy koalicji Witold Tumanowicz.

Jego podejście jest nieco zbyt optymistyczne. W tych wyborach numer odegra mniejszą rolę niż choćby w głosowaniu samorządowym w 2014 r., gdy wyborcy zaznaczali swoich kandydatów w tzw. książeczce. Wówczas pierwszy PSL otrzymał zaskakująco dobry wynik 23 proc. W nadchodzących eurowyborach kandydaci wszystkich komitetów zmieszczą się na kartce. Dzięki temu numer jeden aż tak się nie wyróżni.

Czytaj także: Eurosceptycy nie podbiją Brukseli po wyborach

Lepsza trójka czy czwórka?

Z numeru trzy dosyć zadowolony był Kierwiński. – Najważniejsze, że jesteśmy przed PiS, w wyborach będzie tak samo – mówił nam po losowaniu. Trochę mniej entuzjastyczny był pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski – liczył na piątkę, która według niego dobrze by zagrała z przedstawioną na początku kampanii „piątką Kaczyńskiego”.

Na numer sześć narzekał nasz rozmówca z Kukiz ’15: – Nie dość, że jedynkę dostali nasi główni konkurenci, czyli Konfederacja, to jeszcze tuż za nami jest Polska Fair Play, która też nam zabiera głosy. Numer na liście to zresztą niejedyne zmartwienie ugrupowania, które w kampanii jest praktycznie niewidoczne, a w sondażach dogania go koalicja Korwin-Mikkego.

Czytaj też: Aleksander Smolar o tym jak nas (nie) zmieniła Unia

Teraz czas na billboardy

Losowanie rozpocznie kolejny etap kampanii – część komitetów wstrzymywała się do tego momentu z drukiem billboardów, żeby potem nie musieć wieszać ich na nowo już z numerami. Tak było w przypadku Konfederacji, która zapowiada, że w nadchodzącym tygodniu plakaty z jej kandydatami pojawią się w całej Polsce.

Inaczej jest w PiS, który – jeśli chodzi o billboardy – na razie jest najbardziej widoczny, przynajmniej w Warszawie i na Mazowszu. – Nie przejmowaliśmy się numerami i wyszliśmy już z plakatami – mówi „Polityce” Sobolewski. – Numery dodamy przy okazji drugiego etapu kampanii billboardowej, na dwa tygodnie przed wyborami – dodaje.

Z pewnością po wylosowaniu numerów kampania wszystkich partii wyjdzie na ulice i każdy obywatel już będzie mógł zauważyć, że nadchodzą wybory.

Czytaj też: Sondaż „Polityki” o rządzących i rządzonych

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną