Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Marsz Niepodległości, czyli manifestacje i kontrmanifestacje

Czarny Blok na Marszu Niepodległości 2017 Czarny Blok na Marszu Niepodległości 2017 WILK / Polityka
Członkowie tzw. Czarnego Bloku – radykalnej grupy skrajnej prawicy – planują przejść w tegorocznym Marszu Niepodległości. W Warszawie najpewniej znów pojawią się ksenofobiczne, rasistowskie hasła. Demokraci zapowiadają kontrmanifestacje.

Tzw. Czarny Blok związany jest ściśle z byłymi członkami rozwiązanej w czerwcu grupy Szturmowcy, która wychwalała skrajny nacjonalizm i promowała rasistowskie hasła (np. te o „Białej Europie”). Mocne słowa przed 11 listopada wypowiada także Młodzież Wszechpolska.

Co głoszą radykalne frakcje?

Szturmowcy na pożegnanie opublikowali „Przewodnik Samotnego Wilka” skierowany do pojedynczych aktywistów i łączący nacjonalistyczną propagandę z technikami motywacyjnymi. Tekst straszy migrantami, liberalizmem, pacyfizmem, prawami kobiet i osób nieheteronormatywnych.

„Dzisiaj my jako nacjonaliści stoimy wobec najstraszliwszego zagrożenia, przed jakim może stać naród – fizycznego zniszczenia nas jako Polaków. Ten proces trwa – proces mający zmienić oblicze państwa i narodu. Życie w getcie pełnym śniadych obcych, mówiących w nieznanym języku, śledzących cię, gdy wychodzisz z mieszkania” – czytamy w „Przewodniku”.

Rzecznik TSUE: Polska nie miała powodów, by odmówić relokacji uchodźców

Czoło Marszu Niepodległości 2017WILK/PolitykaCzoło Marszu Niepodległości 2017

Także Młodzież Wszechpolska zaprasza na 11 listopada, budując atmosferę zagrożenia, strachu i walki o dumę narodową: „Bohatersko opieramy się multikulti zaprowadzonemu na Zachodzie, jaki durny Zachód – pozwolił, by imigranci stali się siłą rozkładającą rodzimą kulturę”.

Czytaj także: Muzyka w służbie nacjonalistom

Kibole i nacjonalistyczne ruchy zabiorą głos

Na marsz wybierają się także kibole Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec, Olimpii Elbląg, FC Den Haag i BKS Stali Bielsko-Biała. Grupa ta, publikująca na swoim fanpage’u obraźliwe hasła i przyśpiewki w stylu: „Cwel cwel cwel GTS. Wisła kur...a jeb...na jest”, jedzie na marsz pod hasłem „Chwała Wielkiej Polsce”.

Czytaj także: Problem z kibolami trzeba rozwiązać strategicznie

Kibolskie ekipy wyjazdowe organizowane są także w innych klubach. W ubiegłym roku jedna z nich ruszała spod Pałacu Kultury z transparentem „Śmierć wrogom ojczyzny”. Najczęściej to właśnie kibole idą z zamaskowanymi twarzami i to oni odpalają zakazane race czy petardy hukowe.

Na marsz wybierają się też członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, Rot Niepodległości, Narodowego Odrodzenia Polski, Konfederacji, Ruchu Narodowego i innych organizacji, w tym ruchów antyaborcyjnych.

Grupa kibiców, którzy przyjechali na Marsz Niepodległości 2018WILK/PolitykaGrupa kibiców, którzy przyjechali na Marsz Niepodległości 2018

Będą demokratyczne kontrmanifestacje

Demokraci już zapowiedzieli kontrmanifestacje. Oficjalnie wiadomo o przynajmniej trzech.

Obywatele RP organizują pikietę „Stańmy tam, gdzie należy” u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Smolnej (godz. 14). W ubiegłym roku byli tam otoczeni przez kilka kordonów policyjnych i niemal całkowicie odizolowani od przechodzącego tłumu. Idący w marszu widzieli jednak ich transparent z napisem „Konstytucja”.

Czytaj także: Jak się zamiata po narodowcach

W tym roku od rana (godz. 10) w sercu Marszu Niepodległości – tj. przed Pałacem Kultury – drugi raz będzie trwała pikieta aktywistów „To było tutaj – Warszawa wolna od faszyzmu”. Jej głównym zadaniem ma być ochrona tzw. ściany pamięci Piotra Szczęsnego, przed którą demokraci od dwóch lat wspominają akt samospalenia Szarego Człowieka w obronie zasad demokracji i rządów prawa. Miejsce zostało zbezczeszczone przed Marszem Niepodległości 2017. Sprawcy namalowali na nim m.in. napis „cwel” i ułożyli wulgarną obelgę ze zniczy.

Trzecia kontrmanifestacja (godz. 14, początek na pl. Unii) – najliczniejsza – to osobny marsz „Za wolność waszą i naszą”, który tworzą organizacje antyfaszystowskie i Porozumienie Kobiet 8 Marca. „11 listopada to dzień, kiedy na warszawskie ulice wychodzi Marsz Niepodległości, największa demonstracja rasistowska w Europie” – czytamy w zapowiedzi. Akcja Demokracja, która zapowiedziała udział w antyfaszystowskim marszu, woła: „Co roku obserwujemy Marsz Niepodległości, którego uczestnicy uważają, że to do nich należy słowo »patriotyzm«. W rasistowskich hasłach, pogardzie, petardach rzucanych w tłum czy podpalaniu tęczy nie ma niczego z patriotyzmu”.

Czytaj także: W Polsce przybywa wkurzonych katolików

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną