Kraj

Marsz Niepodległości, czyli manifestacje i kontrmanifestacje

Czarny Blok na Marszu Niepodległości 2017 Czarny Blok na Marszu Niepodległości 2017 WILK / Polityka
Członkowie tzw. Czarnego Bloku – radykalnej grupy skrajnej prawicy – planują przejść w tegorocznym Marszu Niepodległości. W Warszawie najpewniej znów pojawią się ksenofobiczne, rasistowskie hasła. Demokraci zapowiadają kontrmanifestacje.

Tzw. Czarny Blok związany jest ściśle z byłymi członkami rozwiązanej w czerwcu grupy Szturmowcy, która wychwalała skrajny nacjonalizm i promowała rasistowskie hasła (np. te o „Białej Europie”). Mocne słowa przed 11 listopada wypowiada także Młodzież Wszechpolska.

Co głoszą radykalne frakcje?

Szturmowcy na pożegnanie opublikowali „Przewodnik Samotnego Wilka” skierowany do pojedynczych aktywistów i łączący nacjonalistyczną propagandę z technikami motywacyjnymi. Tekst straszy migrantami, liberalizmem, pacyfizmem, prawami kobiet i osób nieheteronormatywnych.

„Dzisiaj my jako nacjonaliści stoimy wobec najstraszliwszego zagrożenia, przed jakim może stać naród – fizycznego zniszczenia nas jako Polaków. Ten proces trwa – proces mający zmienić oblicze państwa i narodu. Życie w getcie pełnym śniadych obcych, mówiących w nieznanym języku, śledzących cię, gdy wychodzisz z mieszkania” – czytamy w „Przewodniku”.

Rzecznik TSUE: Polska nie miała powodów, by odmówić relokacji uchodźców

Czoło Marszu Niepodległości 2017WILK/PolitykaCzoło Marszu Niepodległości 2017

Także Młodzież Wszechpolska zaprasza na 11 listopada, budując atmosferę zagrożenia, strachu i walki o dumę narodową: „Bohatersko opieramy się multikulti zaprowadzonemu na Zachodzie, jaki durny Zachód – pozwolił, by imigranci stali się siłą rozkładającą rodzimą kulturę”.

Czytaj także: Muzyka w służbie nacjonalistom

Kibole i nacjonalistyczne ruchy zabiorą głos

Na marsz wybierają się także kibole Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec, Olimpii Elbląg, FC Den Haag i BKS Stali Bielsko-Biała. Grupa ta, publikująca na swoim fanpage’u obraźliwe hasła i przyśpiewki w stylu: „Cwel cwel cwel GTS. Wisła kur...a jeb...na jest”, jedzie na marsz pod hasłem „Chwała Wielkiej Polsce”.

Czytaj także: Problem z kibolami trzeba rozwiązać strategicznie

Kibolskie ekipy wyjazdowe organizowane są także w innych klubach. W ubiegłym roku jedna z nich ruszała spod Pałacu Kultury z transparentem „Śmierć wrogom ojczyzny”. Najczęściej to właśnie kibole idą z zamaskowanymi twarzami i to oni odpalają zakazane race czy petardy hukowe.

Na marsz wybierają się też członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, Rot Niepodległości, Narodowego Odrodzenia Polski, Konfederacji, Ruchu Narodowego i innych organizacji, w tym ruchów antyaborcyjnych.

Grupa kibiców, którzy przyjechali na Marsz Niepodległości 2018WILK/PolitykaGrupa kibiców, którzy przyjechali na Marsz Niepodległości 2018

Będą demokratyczne kontrmanifestacje

Demokraci już zapowiedzieli kontrmanifestacje. Oficjalnie wiadomo o przynajmniej trzech.

Obywatele RP organizują pikietę „Stańmy tam, gdzie należy” u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Smolnej (godz. 14). W ubiegłym roku byli tam otoczeni przez kilka kordonów policyjnych i niemal całkowicie odizolowani od przechodzącego tłumu. Idący w marszu widzieli jednak ich transparent z napisem „Konstytucja”.

Czytaj także: Jak się zamiata po narodowcach

W tym roku od rana (godz. 10) w sercu Marszu Niepodległości – tj. przed Pałacem Kultury – drugi raz będzie trwała pikieta aktywistów „To było tutaj – Warszawa wolna od faszyzmu”. Jej głównym zadaniem ma być ochrona tzw. ściany pamięci Piotra Szczęsnego, przed którą demokraci od dwóch lat wspominają akt samospalenia Szarego Człowieka w obronie zasad demokracji i rządów prawa. Miejsce zostało zbezczeszczone przed Marszem Niepodległości 2017. Sprawcy namalowali na nim m.in. napis „cwel” i ułożyli wulgarną obelgę ze zniczy.

Trzecia kontrmanifestacja (godz. 14, początek na pl. Unii) – najliczniejsza – to osobny marsz „Za wolność waszą i naszą”, który tworzą organizacje antyfaszystowskie i Porozumienie Kobiet 8 Marca. „11 listopada to dzień, kiedy na warszawskie ulice wychodzi Marsz Niepodległości, największa demonstracja rasistowska w Europie” – czytamy w zapowiedzi. Akcja Demokracja, która zapowiedziała udział w antyfaszystowskim marszu, woła: „Co roku obserwujemy Marsz Niepodległości, którego uczestnicy uważają, że to do nich należy słowo »patriotyzm«. W rasistowskich hasłach, pogardzie, petardach rzucanych w tłum czy podpalaniu tęczy nie ma niczego z patriotyzmu”.

Czytaj także: W Polsce przybywa wkurzonych katolików

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną