Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Wyrok aborcyjny i uzasadnienie TK opublikowane. Co z nich wynika?

Demonstracja po publikacji antyaborcyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, 27 stycznia 2021 r. Demonstracja po publikacji antyaborcyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, 27 stycznia 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trybunał Julii Przyłębskiej w końcu opublikował uzasadnienie do wyroku antyaborcyjnego: jest wewnętrznie sprzeczne, daje władzy „furtkę”, by nie zakazywać całkowicie aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu. Tuż przed północą w „Dzienniku Ustaw” opublikowano także sam wyrok.

Już nie dwóch, a pięciu sędziów zgłosiło zdania odrębne. Dotychczasowi dwaj – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski – do wyroku. Poza nimi Mariusz Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski i Jarosław Wyrębak – do uzasadnienia.

Czytaj też: Jest uzasadnienie do wyroku ws. aborcji, będą protesty

Co jest w uzasadnieniu

Trybunał Julii Przyłębskiej w opublikowanym w środę po południu uzasadnieniu powtórzył na piśmie to, co usłyszeliśmy w październikowym ustnym uzasadnieniu: że jedyną wartością równorzędną dla życia jest życie.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022