Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co Rosjanie mają na Jarosława Kaczyńskiego?

Prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Zdjęcie z maja 2021 r. Prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Zdjęcie z maja 2021 r. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Niemal półtoraroczne spotkania obecnego wicepremiera do spraw bezpieczeństwa z oficerem KGB nie były niewinnymi pogawędkami. Były spotkaniami operacyjnymi, których zapis i analiza jest w rosyjskich rękach.

Opisane w „Newsweeku” przez Tomasza Piątka spotkania Jarosława Kaczyńskiego z funkcjonariuszem radzieckiego wywiadu nie są czymś nieznanym. Ujawnił je sam Kaczyński w wydanej w 2016 r. politycznej autobiografii „Porozumienie przeciw monowładzy”. Opisał, jak w latach 1989–90 spotykał się z pracującym pod dyplomatycznym przykryciem w radzieckiej ambasadzie oficerem KGB Anatolijem Wasinem. Spotkania odbywały się m.in. w jego domu na Saskiej Kępie, gdzie ten go „częstował bardzo obficie”. Napisał, jak próbował rozpoznawać sytuację w innych krajach komunistycznych, m.in. w Czechosłowacji i na Węgrzech. I jak wydobył od kagiebisty informację o planowanym przez twardogłowych z KPZR puczu, który miał odsunąć od władzy Michaiła Gorbaczowa. Z kolei Wasin chciał się dowiedzieć, gdzie po zmianach politycznych w Polsce i odsunięciu PZPR od władzy znajduje się główny ośrodek decyzyjny.

Wątek ten nie wzbudził większego zainteresowania. Do teraz, gdy słowa Kaczyńskiego postanowił zweryfikować Tomasz Piątek. Dzięki temu wiemy, jak wiele w relacji prezesa PiS się nie zgadza.

Czytaj też: PiS. 20 lat rewolucji

Dlaczego Kaczyński milczał

Przede wszystkim nazwisko Rosjanina. Kaczyński przedstawił go jako Łasina, co częściowo może tłumaczyć niewielki odzew na ujawnione w „Porozumieniu przeciw monowładzy” rewelacje. Bo taki rozmówca po prostu nie istnieje. Jak ustalił Piątek, Łasin naprawdę nazywał się Wasin i był ważnym oficerem operacyjnym radzieckiego wywiadu, który oprócz Polski działał m.in. w Finlandii, gdzie jego kontaktem był

  • Antoni Macierewicz
  • Jarosław Kaczyński
  • KGB
  • Michaił Gorbaczow
  • Rosja
  • Służba Kontrwywiadu Wojskowego
  • Reklama