Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak Marek Suski pisze polską historię i co z tego wynika

Poseł Marek Suski (PiS) na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu Poseł Marek Suski (PiS) na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Podjęta rękami posła Suskiego kolejna próba zafałszowania historii KOR jest żałosna, ale groźna. Przyniosła wszelako jeden dobry skutek – opozycja wreszcie przestała brać udział w farsie.

Na stronie internetowej parlamentu RP Marek Suski jako swoje wykształcenie podaje „średnie policealne/pomaturalne”, w rubryce „ukończona szkoła” – „pomaturalne studium zawodowe, technik teatralny (1980)”, zaś jako zawód – „poseł”. Swego czasu zasłynął jednak zainteresowaniem historią, kiedy to podczas prac komisji śledczej do wyjaśnienia sprawy Amber Gold dopytywał o nazwisko carycy Katarzyny. Teraz postanowił już nie pytać, „jak było?”, lecz to – niestety – obwieszczać.

Historia à la Marek Suski

Otóż wedle przytoczonej przez „Gazetę Wyborczą” relacji naocznego świadka, czyli posłanki Joanny Senyszyn, sejmowa komisja kultury i środków przekazu zamierzała przygotować projekt uchwały oddającej hołd działaczom Komitetu Obrony Robotników. Minęło bowiem 45 lat od powstania tego fenomenu demokratycznej opozycji czasów PRL, jednego z kluczowych, jeśli chodzi o wkład w obalenie systemu. Projekt – jak podkreśla posłanka Senyszyn – był „bardzo neutralny” i miał być przyjęty przez aklamację.

Tymczasem Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji, przedstawił własną propozycję uchwały. Okazało się, że zawiera ona absolutnie nowatorskie ujęcie historii KOR, tyle że nijak mające się do prawdy.

I nie chodzi nawet o kwestie wciąż niewyjaśnione, w rodzaju okoliczności śmierci współpracującego z KOR studenta UJ Stanisława Pyjasa. Suski oznajmia wprost, że został on zamordowany „przez komunistów”. Tymczasem w świetle kolejnych znanych ustaleń biegłych (także powołanych przez IPN)

  • Jacek Kuroń
  • Joanna Senyszyn
  • KOR
  • Marek Suski
  • Sejm
  • Reklama