Kraj

Cyberbroń w rękach PiS. Czy polskie służby mają nowego Pegasusa?

Na radość z końca działalności Pegasusa w Polsce jest zdecydowanie zbyt wcześnie. Na radość z końca działalności Pegasusa w Polsce jest zdecydowanie zbyt wcześnie. Philipp Katzenberger / Unsplash
To zasadne pytanie w kontekście ostatnich informacji dotyczących producenta Pegasusa: izraelskiej firmy NSO. Przypadek prokurator Ewy Wrzosek, której iPhone stał się celem ataku, dobitnie świadczy o tym, że złośliwe oprogramowanie szpiegowskie było w użyciu. Ale problem nie zniknął.

Apple złożył pozew w związku z włamaniami do produkowanych przez koncern urządzeń mobilnych z użyciem złośliwego oprogramowania autorstwa NSO. 25 listopada, czyli dwa dni po tym, gdy firma dała znać o pozwie, pojawiła się informacja o ograniczeniach nałożonych przez rząd Izraela na sprzedaż cyberbroni do krajów uznanych za reżimy autokratyczne. Jest bardzo prawdopodobne, że władze Izreala zrobiły to pod naciskiem swoich zachodnich sojuszników, których liderzy polityczni i biznesowi – m.in. prezydent Francji i nr 2 na liście najbogatszych ludzi świata Amerykanin Jeff Bezos – byli inwigilowani z użyciem systemu szpiegującego Pegasus.

Pegasus do zwalczania opozycji

Technologiczna spółka nie sprzeda już więc polskim służbom kolejnych dostępów do swojego flagowego produktu, stosowanego m.in. do śledzenia i skrytego pobierania danych z urządzeń mobilnych. Pomijając fakt, że Polska, m.in. obok Węgier, została zdegradowana do kategorii krajów niedemokratycznych, decyzja jest jak najbardziej słuszna, choć oczywiście spóźniona. Izrael już dawno powinien zdać sobie sprawę, do czego w Polsce służy Pegasus – system zamiast w przestępców został wycelowany w oponentów obozu rządzącego. Świadczą o tym przypadki związanych z Platformą Obywatelską polityków, czyli Sławomira Nowaka i Krzysztofa Brejzy, któremu nie dość, że włamano się do telefonu, to jeszcze zmanipulowano jego SMS-y i przekazano do wykorzystania prorządowym mediom.

Ostatni przypadek

  • Ewa Wrzosek
  • Izrael
  • Mariusz Kamiński
  • Pegasus
  • służby specjalne
  • Reklama