Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wielka klapa. Pisowski zjazd skrajnej prawicy w Warszawie

Europejscy sojusznicy PiS: węgierski premier Viktor Orbán i Francuzka Marine Le Pen Europejscy sojusznicy PiS: węgierski premier Viktor Orbán i Francuzka Marine Le Pen Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Politycy PiS zaklinają się, że nie chcą wyprowadzać Polski z Unii i zależy im na silnej Europie. To dlaczego próbują budować sojusz partii, które chciałyby tę Unię rozbić albo przynajmniej osłabić?

Za komentarz wystarczyłaby już sama lista gości piątkowo-sobotniego zjazdu skrajnie prawicowych partii, nazywanych przez pisowskich organizatorów nie wiadomo dlaczego „konserwatywnymi”, bo z konserwatyzmem nie mają nic wspólnego. Przyjechali liderzy nacjonalistycznych ugrupowań: Marine Le Pen z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, lider węgierskiego Fideszu Viktor Orbán (jedyny poza Mateuszem Morawieckim urzędujący premier) czy Santiago Abascal z hiszpańskiej formacji Vox.

Czytaj też: Kto bił brawo Morawieckiemu? Z kim PiS przyjaźni się w Europie

Le Pen już jest OK

Jeszcze w 2017 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzekał się, że z taką Le Pen ma „tyle wspólnego co z Władimirem Putinem”, teraz siada z nią przy jednym stole, żeby debatować o przyszłości Europy. Morawiecki zaś spotyka się z nią już po raz kolejny. Porównanie z Putinem nie było zresztą przypadkowe: wiadomo, że partia Francuzki jest finansowana przez Kreml, brała pożyczkę w Moskwie. Wśród innych zaproszonych gości nie brakowało zresztą sympatyków rosyjskiego dyktatora.

Reszta uczestników szczytu to przedstawiciele mniej lub bardziej marginalnych nacjonalistycznych partii i partyjek. Mieli robić masę i pozwolić stworzyć złudzenie, że za PiS stoi cała Europa, a w przyszłości kroi się jakaś wielka międzynarodówka nacjonalistyczna. Przyjechały holenderska partia JA 21, belgijski Interes Flamandzki, Prawdziwi Finowie, Estońska Konserwatywna Partia Ludowa, rumuńska Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna.

Reklama