Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pomoc Ukraińcom: zmiana zasad w trakcie gry

Pomoc Ukraińcom. Zasady zmieniły się w trakcie gry

Po sierpniu 2023 r. Ukraińcy mieliby regulować pobyt na takich zasadach jak inni obcokrajowcy. Po sierpniu 2023 r. Ukraińcy mieliby regulować pobyt na takich zasadach jak inni obcokrajowcy. Karol Makurat / Reporter
Dotychczas Ukraińcy, którzy wjechali do Polski po wybuchu wojny, mogli automatycznie pozostawać tutaj przez 18 miesięcy.

Polacy są zmęczeni współczuciem dla Ukraińców – aby spacyfikować te nastroje, należy mobilizować uchodźców do włączania się w społeczeństwo. Takie wnioski płyną z badań socjologów (o czym pisał Norbert Frątczak i Łukasz Lipiński w tekście „Zmęczeni współczuciem”). A rząd przygotował właśnie przepisy, które jakoby mają wspierać integrację, jednak faktycznie prowadzą w przeciwnym kierunku. Napisana w MSWiA nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą Sejm powinien zająć się w najbliższych dniach, doprowadzi do zablokowania urzędów wojewódzkich wnioskami o legalizację pobytu i wielomiesięcznym stanem zawieszenia.

Dotychczas Ukraińcy, którzy wjechali do Polski po wybuchu wojny, mogli automatycznie pozostawać tutaj przez 18 miesięcy. W obowiązującej na razie ustawie zapisano, że od końca listopada zyskają też możliwość ubiegania się na uproszczonych zasadach o przedłużenie pobytu na kolejne trzy lata. Nowe przepisy przewidują, że co prawda obywatele Ukrainy będą mogli zostać w Polsce do 24 sierpnia 2023 r., ale uproszczonego przedłużenia pobytu o trzy lata jednak nie będzie. Choć tysiące osób czekały na tę możliwość.

To nie tylko zmiana zasad „w trakcie gry”. Jak alarmują przedstawiciele organizacji pozarządowych, w nowych przepisach roi się od absurdów. – Np. według planowanych zmian w 30 dni od wejścia w życie ustawy będą musieli uregulować swój status cudzoziemcy, którzy przebywali legalnie w Polsce w dniu ogłoszenia pandemii lub których dokumenty w trakcie pandemii straciły ważność, ale były automatycznie przedłużane na mocy przepisów o zagrożeniu pandemicznym.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomoc Ukraińcom: zmiana zasad w trakcie gry"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama