Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard? Spotkanie prezydentów we Lwowie

Prezydenci Litwy, Ukrainy i Polski: Gitanas Nausėda, Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Lwów, 11 stycznia 2023 r. Prezydenci Litwy, Ukrainy i Polski: Gitanas Nausėda, Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda. Lwów, 11 stycznia 2023 r. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP
Przywódcy Polski, Litwy i Ukrainy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda poinformował, że w ramach budowania koalicji Polska przekaże Ukrainie kompanię czołgów Leopard.

Prezydenci Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda i Gitanas Nausėda spotkali się we Lwowie w środę w ramach Trójkąta Lubelskiego. Format powstał w 2020 r. i polega na trójstronnej współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między Polską, Litwą i Ukrainą. Wspiera też euroatlantyckie dążenia Ukrainy.

O podpisaniu Wspólnej Deklaracji Prezydentów Trójkąta Lubelskiego kancelaria prezydenta poinformowała na Twitterze. „Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzję o wsparciu militarnym. Pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi” mówił podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Wołodymyr Zełenski. Podziękował też Polakom i Litwinom za przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy.

Czytaj też: Polskie czołgi dla Ukrainy. Jak bardzo przydadzą się w walce?

Polska obiecuje leopardy

Andrzej Duda poinformował z kolei, że Polska przekaże Ukrainie w ramach budowania koalicji kompanię czołgów Leopard. „Jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa” stwierdził prezydent Polski.

Czołgi, jak dodał, popłyną w niedługim czasie na Ukrainę. „Taka decyzja w Polsce już jest” dodał.

„Powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata” stwierdził też prezydent Duda, apelując do innych światowych rządów o dalszą pomoc. „Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii” dodał, wspominając, że Polska przekazała czołgi, amunicję, karabinki Grot i armatohaubice Krab.

Czytaj też: Co z czołgami? Niemiecka prasa o kolejnym sporze Warszawy i Berlina

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną