Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

KO może wyprzedzić PiS w sondażach. Ale czy to da opozycji władzę?

Donald Tusk na wiecu w Nowym Targu, 26 czerwca 2023 r. Donald Tusk na wiecu w Nowym Targu, 26 czerwca 2023 r. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
Konfederacja zmierza po 15 proc. w wyborach do Sejmu, choć nie może być pewna swojego sondażowego elektoratu. Trzecia Droga zatrzymała spadki, ale tuż nad progiem 8 proc.

Ostatnie sondaże zainicjowały dyskusję, czy KO wkrótce zrówna się z PiS, a nawet wyprzedzi partię Jarosława Kaczyńskiego, i jakie mogą być tego konsekwencje dla podziału mandatów w przyszłym Sejmie. W szczególności różnicę 1 pkt proc. między PiS a KO w najnowszym badaniu CBOS uznano za oznakę zbliżającej się mijanki, zwłaszcza że ta państwowa firma ma tendencję do wyolbrzymiania przewagi partii rządzącej w porównaniu z innymi sondażami.

Mijanka KO i PiS możliwa, ale nieprzesądzona

Wynik ostatniego sondażu CBOS jest z pewnością uderzający, zwłaszcza że wcześniej w tym roku ten sam ośrodek regularnie dawał PiS dwucyfrową przewagę nad KO. Biorąc jednak pod uwagę, że to jedno z wielu źródeł danych, nie należy przeceniać jego znaczenia. Obecnie dane oparte na średnich sondażowych pokazują poparcie PiS na poziomie 35 proc., z przewagą 3 pkt nad KO (32 proc.). Trendy sugerują raczej utrzymywanie się niewielkiej różnicy niż nieuchronną konwergencję, choć należy podkreślić, że PiS ma teraz tylko 68 proc. prawdopodobieństwa wyprzedzenia KO. Najbliższe tygodnie pokażą, czy sondaż CBOS jest zwiastunem mijanki, czy po prostu wartością odstającą od innych sondaży.

.Ben Stanley/•.

Konfederacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia – jeśli nie przekroczenia – swojego celu, jakim jest uzyskanie 15 proc. poparcia. Przedstawiciele partii demonstrują w mediach nabytą niedawno pewność siebie, ale powinni się wykazać większą ostrożnością. Nadreprezentacja młodych mężczyzn w elektoracie Konfederacji może bowiem zawyżać poziom zadeklarowanych zwolenników tego ugrupowania w stosunku do odsetka, który faktycznie weźmie udział w głosowaniu – ponieważ ta grupa demograficzna jest mniej zdyscyplinowana niż inne.

Reklama