Kraj

Obok świata

Obok świata. Nieporadna polityka zagraniczna PiS. Rachunek możemy dostać wysoki

Gaza, 8 października. Gaza, 8 października. Mahmud Hams/AFP / East News
W spokojniejszych czasach polityka zagraniczna rządu PiS nie nadążała za globalnymi trendami. Nowe konflikty, jak ten w Izraelu, ale także te istniejące wcześniej, mogą wystawić temu rządowi srogi rachunek.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.Cezary Pecold/Forum Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Na kilka dni przed polskimi wyborami świat znów przyspieszył. Sobotni atak palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy wyraźnie zaskoczył Izrael, zarówno skalą – ataki rakietowe skoordynowane z lądową inwazją – jak i brutalnością, w tym mordowaniem i uprowadzaniem cywilów. W ciągu weekendu zginęło więcej Izraelczyków niż przez ostatnie 19 lat tlącego się konfliktu z Palestyńczykami. Wśród pierwszych ofiar było co najmniej 100 uczestników muzyczno-filmowego festiwalu zorganizowanego tuż przy granicy z Gazą – na nagraniach widać bojowników Hamasu lądujących na paralotniach przy tańczących Izraelczykach.

Izrael szybko się otrząsnął. Władze przeszły w tryb wojenny w ciągu 12 godzin i gdy zamykaliśmy ten numer POLITYKI, 300-tysięczna armia szykowała się do odwetu: lądowej inwazji na Strefę Gazy. Jeden z izraelskich dowódców mówił, że Strefa zostanie wkrótce odcięta od dostaw wody i prądu, a jej mieszkańców wezwano już do ewakuacji i poinformowano, gdzie będą spadać izraelskie bomby. Jednocześnie w wielu arabskich stolicach – i kilku europejskich – na ulice wyszli radykalni zwolennicy sprawy palestyńskiej, świętując sukces Hamasu, który już wkrótce może zamienić się w szerszą wymianę ciosów, bo pomoc Palestyńczykom zapowiedział m.in. Iran. Czy zatem jest to zaledwie wstęp do konfliktu o jak najbardziej globalnych konsekwencjach?

Wojna w Izraelu stała się nagłym wyzwaniem również dla Polski. Nie tylko dotyczącym nas bezpośrednio, ale też w związku z konsekwencjami, jakie będzie to miało dla naszego otoczenia. Amerykanie nagle mają dwie wojny na głowie – ukraińską i izraelską – w których muszą znowu okazać się niezawodnym sojusznikiem. Sami domagają się wsparcia i wzięcia na siebie części odpowiedzialności przez Zachód. Czy Polska jest jednak jego częścią?

Polityka 42.2023 (3435) z dnia 10.10.2023; Temat na Wybory; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Obok świata"
Reklama