Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rolnicy będą blokować drogi. Gdzie dokładnie? 5 tematów, o których musisz dziś wiedzieć

Mapa rolniczych protestów zapowiadanych na 20 lutego 2024 r. Mapa rolniczych protestów zapowiadanych na 20 lutego 2024 r. Facebook
Dziś wielki protest rolników; wybrano polską reprezentantkę na Eurowizję 2024; absurdalny wpis Trumpa po śmierci Nawalnego; Czarzasty ma dość zwlekania z projektami w sprawie praw kobiet; Sikorski ostrzega w sprawie wojny w Ukrainie.

1. Dziś wielki protest rolników

Protestujący (niemal w całej Europie) przeciw unijnemu Zielonemu Ładowi oraz wspólnej polityce rolnej zapowiedzieli na wtorek największą w trwającej obecnie akcji blokadę dróg, różnych instytucji, a nawet dojazdów do lotnisk.

„Rolnicy oczekują na konkrety, i to w bardzo krótkim czasie” – mówiła w TVN24 prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Jak dodała, chodzi o tempo dochodzenia do celów klimatycznych. „Rolnicy w całej Unii Europejskiej obawiają się słusznie, że szybkie tempo obniży konkurencyjność unijnego rolnictwa” – dodała.

Protest odbędzie się w dziesiątkach miejsc w całym kraju. Rolnicza Solidarność opublikowała mapę, w których będą problemy z przejazdem. Mapa jest cały czas aktualizowana.

Blokady na wielu polskich drogach nie oznaczają, że rolnicy zrezygnowali z planowanego pierwotnie na 20 lutego marszu na Warszawę. Ta forma protestu została przeniesiona o tydzień – na 27 lutego.

2. Luna jedzie na Eurowizję

W tym roku w konkursie Eurowizji organizowanym w szwedzkim Malmö Polskę reprezentować będzie Luna.

„Spośród dwustu propozycji jury wybrało piosenkę »The Tower« artystki używającej pseudonimu scenicznego Luna. W swoim tiktokowym bio Luna przedstawia się jako »modern day witch«, czyli »współczesna wiedźma«. Na razie trudno stwierdzić, czy piosenka ma potencjał wiralowy – z powodu »praw autorskich« nie jest dostępna w Polsce, tzn. nie można nagrywać swoich filmików, a szkoda, bo refren jest dość skoczny i nie stanowiłoby problemu wymyślić do niego jakiejś choreografii o wiralowym potencjale” – pisze na Polityka.pl Michał R. Wiśniewski.

3. Trump zabiera głos po śmierci Nawalnego

Donald Trump zabrał w poniedziałek głos w sprawie śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wpis faworyta Republikanów jest niespójny, chaotyczny, a to, co najbardziej rzuca się w oczy, to brak odniesienia do Rosji i Władimira Putina.

Donald TrumpGetty ImagesDonald Trump

„Jego nagła śmierć sprawiła, że jestem coraz bardziej i bardziej świadomy tego, co dzieje się w naszym kraju” – stwierdził Trump. I dalej: „To powolny, stały postęp, w którym ZAKŁAMANI, radykalnie lewicowi politycy, prokuratorzy i sędziowie prowadzą nas ścieżką do destrukcji. Otwarte Granice, Sfałszowane Wybory, Niezmiernie Niesprawiedliwe Decyzje Sądów NISZCZĄ AMERYKĘ”. Ale na tym nie koniec, bo jeszcze dodał: „JESTEŚMY NARODEM W STANIE SCHYŁKOWYM, NARODEM, KTÓRY UPADA! MAGA2024”.

Przypomnijmy, że piastujący urząd amerykańskiego prezydenta Joe Biden stwierdził, że jest wstrząśnięty śmiercią Nawalnego, ale nie jest też nią zaskoczony. Obwinia o nią Putina.

4. Czarzasty w TVN24: „Mam już tego osobiście dość”

W poniedziałek w TVN24 wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zaapelował do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

„Nie będziemy brali na siebie tego, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, dotyczące tak naprawdę prawa do własnego ciała, do aborcji do 12. tygodnia oraz depenalizacji całego procesu aborcyjnego, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem” – podkreślił Czarzasty w poniedziałkowych „Faktach po faktach”.

I dodał: „Hołownia jest moim szefem. Akceptuję, wspieram na każdym kroku, ale na Boga, blokujecie panowie prawa kobiet. (…) Szymonie, Szymku, Władysławie, Władku, zagłosujcie za tym, a potem niech prezydent to zawetuje. Niech to zrobi, to nie może tak być, że są projekty składane i my po prostu tego nie robimy, bo nie robimy”.

5. Sikorski: Sytuacja w Ukrainie zaczyna być dramatyczna”

Po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że „nie ma postępu w sprawie dostaw amunicji dla Ukrainy”, i dodał, że „sytuacja w Ukrainie zaczyna być dramatyczna”.

„Są kraje, które nadal blokują ustanowienie specjalnej linii finansowania obrony Ukrainy w Europejskim Instrumencie na rzecz Pokoju, a nie widać innych źródeł sfinansowania dostaw amunicji” – wyjaśniał. Dodał, że Rosjanie nacierają na kilku kierunkach i jest już być może prawie za późno”.

Sikorski był też pytany o wypowiedź prezydenta Czech na monachijskiej konferencji bezpieczeństwie, że jego kraj znalazł zagraniczne źródła na pozyskanie amunicji artyleryjskiej, która może zostać dostarczona do Ukrainy. „To jest pewna nowość sytuacji, bo do tej pory sądziliśmy, że już nie ma żadnych pocisków. Okazuje się, że są nie tylko pociski, ale też ich zdolności produkcyjne. To, czego brakuje, to decyzji o uruchomieniu środków na kupno i produkcję”.

Przypomnijmy, że coraz więcej mediów i ekspertów przewiduje stworzenie w Komisji Europejskiej stanowiska komisarza do spraw obronności, a faworytem do jego objęcia ma być właśnie obecny szef polskiej dyplomacji.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną