Kraj

Najbliższe dni będą sponsorować cztery litery: N-A-T-O. 5 tematów, o których warto wiedzieć

Szczyt NATO w Waszyngtonie Szczyt NATO w Waszyngtonie Kevin Mohatt / Reuters / Forum
Rusza szczyt NATO w Waszyngtonie; cywile ofiarami ataku rakietowego na Ukrainę; Daniel Obajtek przed komisją ds. afery wizowej; aborcja na komisji nadzwyczajnej; pełne wyniki matur.

1. Szczyt NATO w Waszyngtonie

Wtorek to pierwszy dzień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, odbywającego się w 75. rocznicę utworzenia tej organizacji. W wydarzeniu, oprócz przywódców państw NATO, weźmie udział m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę mają reprezentować prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, szef MSZ Radosław Sikorski i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie przywódców 32 państw członkowskich NATO zakończy się w czwartek.

Kluczowe decyzje szczytu będą dotyczyć Ukrainy. „Ukraina zamiast otwartych drzwi zobaczy pomost – takiego sformułowania użył odchodzący sekretarz generalny Jens Stoltenberg na określenie pakietu decyzji, uzgodnionych i ogłoszonych w ogólnym zarysie przed szczytem. Pakiet będzie się składał z kilku elementów o różnym poziomie komplikacji, kosztów i znaczenia dla sytuacji wojennej i przygotowania do zapowiedzianego, ale nieskonkretyzowanego członkostwa w NATO. Najważniejszą zmianą po stronie Sojuszu będzie przejęcie od europejskiego dowództwa wojsk USA koordynacji, organizacji, planowania, dostarczania i rozliczania deklaracji wsparcia zbrojnego dla Ukrainy” – zapowiada Marek Świerczyński, analityk Polityki Insight.

2. Cywile ofiarami ataku rakietowego na Ukrainę

W poniedziałek 8 lipca Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na Dniepr, Krzywy Róg i obwód doniecki. W Kijowie celem był największy w kraju szpital dziecięcy Ochmatdyt. Dwie osoby, w tym lekarz, zginęły, a dziesięć zostało rannych. Konieczna była ewakuacja pacjentów. W stolicy uszkodzony został jeszcze jeden obiekt medyczny – ośrodek zdrowia w dzielnicy dniprowskiej: zginęło siedem osób, w tym troje dzieci, jest 18 rannych. Według MSW w sumie tego dnia w stolicy Ukrainy zginęło 27 osób, 82 osoby są ranne. Dziesięć ofiar śmiertelnych jest także w Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Zełenskiego. Jedna osoba zginęła w Dnieprze. Również władze Pokrowska w obwodzie donieckim powiadomiły o trzech ofiarach ataku rakietowego.

Wojsko ukraińskie podało, że Siły Powietrzne zestrzeliły 30 z 38 pocisków wystrzelonych przez armię agresora.

Czytaj też: Pełzająca ofensywa Rosjan? Przecież to bez sensu. Wkraczamy w groźny etap

3. Obajtek przed komisją ds. afery wizowej

Komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej wezwała Daniela Obajtka, byłego prezesa Orlenu, obecnie europosła PiS, na godz. 10. Obajtek trzykrotnie nie stawił się na przesłuchanie, tłumacząc to prowadzeniem kampanii wyborczej do PE. Po wyborach deklarował, że jeśli komisja nadal będzie chciała go wezwać, to chętnie się stawi.

We wtorek komisja planuje przesłuchanie jeszcze dwóch osób: Pawła Majewskiego, byłego zastępcy dyrektora biura prawnego i zarządzania zgodnością MSZ, który nadzorował wizytację placówki w Mumbaju po tym, jak konsulowie odmówili wydania wiz grupie 83 osób podających się za filmowców, oraz Macieja Lisowskiego, prezesa agencji zatrudnienia i szefa fundacji Lex Nostra.

4. Aborcja na komisji nadzwyczajnej

Sejmowa komisja nadzwyczajna zajmie się rozpatrzeniem trzech projektów ustaw regulujących prawo do przerywania ciąży. Chodzi o dwa projekty (Lewicy i KO) wprowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety oraz propozycję Trzeciej Drogi, która proponuje powrót do stanu sprzed wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.

Pod koniec czerwca komisja poparła projekt nowelizacji kodeksu karnego wraz z poprawkami – chodzi o częściową depenalizację i dekryminalizację pomocy w aborcji. Projekt 11 lipca trafi ponownie pod obrady Sejmu.

5. CKE ogłosi wyniki matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna dziś opublikuje wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Od godz. 8:30 uczniowie będą mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU. Otrzymają też świadectwa maturalne.

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym progu zaliczeniowego nie ma.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną