Kraj

Stacja wPolsce24 z gwiazdami pisowskiej TVP. TV Republika ma konkurencję

Ekipa wPolsce24. Na czele Magdalena Ogórek i Michał Adamczyk Ekipa wPolsce24. Na czele Magdalena Ogórek i Michał Adamczyk X (d. Twitter)
Nowa naziemna stacja jest dzieckiem Michała i Jacka Karnowskich. Premiera zaskoczyła brakiem topornej propagandy. Gościem pierwszego wydania „Wiadomości” był prezes PiS Jarosław Kaczyński.

19:30, proszę państwa, nie będzie już mętna i bez wyrazu, bo wystartowała nowa stacja, stacja informacyjna wPolsce24 – poinformował Michał Adamczyk w pierwszym wydaniu „Wiadomości”. Nie zabrakło wpadek, ale widzowie mogli usłyszeć, że „w grudniu zostali okradzeni”, a także zapewniania o patrzeniu politykom na ręce i rozmowach „na kontrze”. Hasło stacji brzmi: „Tu jest Polska!”.

Początek programu poświęcono kulisom powstania stacji. – Na pewno nie będziemy pływać w jakiejś mętnej, brudnej wodzie. Chcemy pływać tak, by ta informacja była jasna, klarowna i rzetelna – przekonywała Magdalena Ogórek. Wśród zaprezentowanych materiałów znalazły się sprawy zatrzymania Michała K. („polityczna zemsta Donalda Tuska”), policjanta zwolnionego za niewpuszczenie posłanek do strefy zamkniętej przy granicy („atak na polski mundur”), odrzucenia sprawozdania finansowego PiS („nie sąd, a rząd Tuska zadecyduje o pieniądzach) i sprawa ks. Michała O. Likwidację porodówek udało połączyć się z nowymi wytycznymi rządu dot. aborcji. Na koniec Michał Adamczyk odniósł się do rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, mówiąc o raporcie dot. reparacji, „rachunku krzywd”, „Niemcach, które nie zapłaciły za ludobójstwo” oraz „koalicji 13 grudnia, która unika tematu”, do czego nie można dopuścić, bo „taka jest racja stanu”.

Czytaj też: Przekręty w RARS i listy gończe. To materiał na kryminał. Kuczmierowskiego zatrzymano w Londynie

Rachoń vs Adamczyk, Sakiewicz vs Karnowscy

Twarzami telewizji braci Karnowskich będą najbardziej „zasłużeni” pracownicy przedgrudniowego TVP. Czyli Magdalena Ogórek (prowadząca „Poranka”) oraz Michał Adamczyk, którego nowy serwis informacyjny pt. „Wiadomości” przywołuje znane obrazy i skojarzenia. Zespół zasilą również była prowadząca „Wiadomości” TVP Marta Kielczyk (powracająca do tej roli), znani z ekranu Małgorzata Opczowska z mężem Jackiem Łęskim czy były wicedyrektor TAI Marcin Tulicki (pokieruje ekipą „Wiadomości”). Nie zabraknie też gwiazdy byłych mediów publicznych Samuela Pereiry.

„»Wiadomości« będą ciekawe, starannie przygotowywane, opiniotwórcze. Takie, jaka jest rzeczywistość. Nie ma tematów, które mogą być zamiatane pod dywan. Widzimy dziś, jak to wygląda w najważniejszych kanałach, jak celowo pomija się niektóre informacje, a innymi manipuluje” – tłumaczy Michał Adamczyk w rozmowie z wPolityce.pl. Główny program informacyjny stacji będzie nadawany o godz. 19:30.

Telewizja wPolsce24 będzie musiała rywalizować z osiągającą własne rekordy oglądalności TV Republika, gdzie odpłynęli po wyborach odbiorcy pisowskiej TVP. Stacja Tomasza Sakiewicza w czerwcu osiągnęła średni dobowy udział widzów na poziomie 3,23 proc, co dało jej drugie miejsce wśród kanałów informacyjnych (wPolsce oglądało 0,34 proc.). Odbiorcy prawicowych mediów będą decydować, czy wolą oglądać Magdalenę Ogórek, Michała Adamczyka i Samuela Pereirę, czy Danutę Holecką, Michała Rachonia i Miłosza Kłeczkę, którzy pozostali w Republice.

Ze spokojem – lub dobrą miną do złej gry – o starcie konkurencyjnej stacji naziemnej wypowiada się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny TV Republika. „Życzymy każdemu, kto próbuje, nawet jeżeli ma niedużą szansę, sukcesu” – przekazał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. Obie stacje prowadzą przy okazji transmisje w serwisie YouTube. Popołudniowe programy Republiki ogląda średnio ok. 12 tys. widzów, a wPolsce24 – 1 tys.

Lewa koncesja prawicowej stacji

Nowy kanał wystartował w ostatnim możliwym terminie, czyli dwa miesiące po otrzymaniu koncesji. W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała o przyznaniu stacji (wcześniej pod nazwą wPolsce.pl) uprawnień do nadawania na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej od 2 lipca. Zgodę otrzymała wówczas również TV Republika, która ruszyła z nadawaniem w połowie lipca.

Sama procedura przyznania koncesji odbyła się błyskawicznie i została zaskarżona przez innego uczestnika konkursu. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski ocenił, że decyzja zapadła bez dochowania „należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych”. „Przed posiedzeniem KRRiT 21 czerwca 2024 r. zgłosiłem wniosek formalny o weryfikację pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców oraz podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w ogólnopolskim multipleksie MUX-8” – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Koncesja będzie kosztować właścicieli wPolsce24 18 mln zł (płaconych w dziesięciu ratach), wiąże się też z roczną opłatą w wysokości 6 mln zł. Właścicielem stacji jest spółka Fratria (wydawca tygodnika „Sieci”), a do jej udziałowców należą spółka Apella SA, Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki Sp. j. oraz Jacek Karnowski. Finansowanie ma pochodzić ze środków własnych i z długoterminowej pożyczki od spółki Apella SA (senator PiS Grzegorz Bierecki zasiada w jej radzie nadzorczej).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną