Kultura

Google próbuje odgadnąć, kto dostanie Oscara

The Revenant Movie / Facebook
Google opublikował coroczną listę nominowanych do Oscara, porządkując kandydatów według ich (statystycznej) popularności. Kto dostałby statuetkę, gdyby decydowali internauci?

14 stycznia poznaliśmy listę nominowanych do 88. edycji Oscarów. Przypominamy: najwięcej nominacji, bo aż 12, otrzymała „Zjawa” w reżyserii Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Niewiele mniej „Mad Max: Na drodze gniewu” George’a Millera – 10, zaś „Marsjanin” Ridleya Scotta – 7.

Te trzy filmy są zdecydowanymi pretendentami do zdobycia największej liczby statuetek, w tym za najbardziej prestiżowe kategorie, takie jak „najlepszy film”, „najlepszy reżyser”, „aktor pierwszoplanowy” oraz „aktorka pierwszoplanowa”.

Lista nominowanych od tygodnia wzbudza duże zainteresowanie internautów (m.in. ze względu na brak zróżnicowania rasowego). Na podstawie wyników najczęściej wyszukiwanych tytułów i nazwisk Google przygotował własne zestawienie zwycięzców. Czy raczej tych, którzy zostaliby nagrodzenia Oscarami, gdyby przyznawała je opinia publiczna, a nie Akademia Filmowa (coś w rodzaju „people’s choice award”).

Najczęściej wyszukiwanym aktorem jest Leonardo DiCaprio, odtwórca głównej roli w „Zjawie”. Internautów interesuje jego wyznanie, że w czasie kręcenia filmu musiał zjeść surową wątrobę bizona (ten fakt bardzo elektryzuje opinię publiczną). Wspominają także, że mimo czterokrotnych nominacji do Oscara jeszcze nigdy nie zdobył statuetki.

Popularność „Zjawy” wskazuje, że w opinii internautów otrzymałby też nagrodę za najlepszy obraz oraz za reżyserię. Byłaby to już druga z rzędu statuetka dla Alejandro Gonzáleza Iñárritu (otrzymał ją przed rokiem za „Birdmana”).

Paradoksalnie wśród aktorek najczęściej wyszukiwania jest nie Cate Blanchett ani Jennifer Lawrence, a 26-letnia Brie Larson, nowy nabytek „Hollywood”, występująca w filmie „Pokój”.

Google opublikowało również listę towarzyszących Oscarom wątków, niezwiązanych bezpośrednio z nominacjami, które wzbudzają największe zaciekawienie. W tym roku to przede wszystkim „bojkot”, „Afroamerykanie”, „Will Smith”. Wśród tegorocznych pretendentów do oscarowych statuetek nie ma bowiem czarnoskórych twórców.

88. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 28 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Galę poprowadzi aktor i komik Chris Rock.

Najczęściej wyszukiwani nominowani w najważniejszych kategoriach:

FILM
„Zjawa”
„Big Short”
„Brooklyn”
„Spotlight”
„Mad Max: Na drodze gniewu”

REŻYSER
Alejandro González Iñárritu („Zjawa”)
Adam McKay („Big Short”)
George Miller („Mad Max: Na drodze gniewu”)
Lenny Abrahamson („Pokój”)
Thomas McCarthy („Spotlight”)

AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Leonardo DiCaprio („Zjawa”)
Eddie Redmayne („Dziewczyna z portretu”)
Matt Damon („Marsjanin”)
Michael Fassbender („Steve Jobs”)
Bryan Cranston („Trumbo”)

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Brie Larson („Pokój”)
Jennifer Lawrence („Joy”)
Saoirse Ronan („Brooklyn”)
Charlotte Rampling („45 lat”)
Cate Blanchett („Carol”)

Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną