Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Festiwal Conrada bez dotacji. Tak się niszczy kapitał kulturowy

Festiwal Conrada jest organizowany od 10 lat. Festiwal Conrada jest organizowany od 10 lat. Edyta Dufaj / Facebook
Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada, ale i Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot zostały bez dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znalazło się za to 85 tys. zł dla fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka.

Festiwal Conrada istnieje od 2009 r. i wielokrotnie znajdował się w gronie najlepszych literackich festiwali światowych. Po dziesięciu latach istnienia pozostał bez dofinansowania ministerstwa. Do Krakowa co roku przyjeżdżały największe postacie światowej literatury: laureaci Nobla Herta Müller, Swietłana Aleksijewicz czy Orhan Pamuk, a także m.in. Richard Flanagan, Arundhati Roy, Amos Oz, Roberto Calasso, Paul Auster i Siri Hustvedt, Martin Caparrós, Miljenko Jergović, Etgar Keret, Arundhati Roy, Jonathan Franzen czy Wells Tower. Setki ludzi (w zeszłym roku w festiwalu wzięło udział 20 tys. osób) przychodziły i przyjeżdżały z całej Polski na spotkania, które były nie tylko zajmująco prowadzone, ale i znakomicie symultanicznie tłumaczone.

Festiwal Conrada najwyraźniej nie zasłużył na dotację

Najważniejsze nazwiska polskiej literatury spotykały się z czytelnikami i uczniami w ramach Lekcji Czytania w szkołach. W czasie festiwalu wręczana jest Nagroda Conrada dla debiutujących pisarzy. Na gali tłumy mogły usłyszeć wykłady mistrzowskie światowych sław.

Ale ministerstwu to nie wystarczyło. Jak czytamy w „Tygodniku Powszechnym”: „Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury”.

Prawica hojnie finansowana

Dotacji nie otrzymały też inne zasłużone literackie festiwale: Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot, Festiwal im. Haupta w Gorlicach, Poznań Poetów, Puls Literatury w Łodzi, Miasto Poezji w Lublinie, MiedziankaFest (w dawnym miasteczku Miedzianka), Góry Literatury w Nowej Rudzie, Odnalezione w tłumaczeniu w Gdańsku. Natomiast wsparcie w wysokości 85 tys. zł otrzymała na promocję czytelnictwa fundacja Lux Veritatis o. Rydzyka, a poza tym m.in. Fundacja Świętego Mikołaja Dariusza Karłowicza, Radio Wnet Krzysztofa Skowrońskiego, program telewizyjny „Kronos” Piotra Nowaka – wszystkie związane z prawicową publicystyką.

Jak resort kultury niszczy polski kapitał kulturowy

Ministerstwo w kolejnych posunięciach próbuje niszczyć kapitał kulturowy, który od kilku lat tworzą takie festiwale. Większość organizatorów mimo braku dotacji będzie nadal umożliwiać czytelnikom uczestnictwo w kulturze. Jak żart czyta się opis warunków, jakie miały spełnić zgłoszone projekty: „powinny wyróżniać się oryginalną, spójną koncepcją, która umiejętnie wpisuje najciekawsze zjawiska literackie w możliwie szeroki kontekst kultury współczesnej oraz realizuje zamysły popularyzatorskie w oparciu o wiedzę na temat przemian w mentalności, wrażliwości i potrzebach współczesnych odbiorców”.

Czytaj także: Koniec „Dwutygodnika”? Oto jak państwo opiekuje się kulturą

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną