Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Olga Tokarczuk: Zagłosujmy w niedzielę dobrze, za demokracją

Olga Tokarczuk na Marszu Równości we Wrocławiu Olga Tokarczuk na Marszu Równości we Wrocławiu Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Polska noblistka w czasie konferencji prasowej w Niemczech zadedykowała dzisiejszą nagrodę rodakom i zaapelowała o udział w wyborach 13 października.

„Ktoś do mnie zadzwonił, kiedy jechałam samochodem. Wyświetlił mi się numer ze Szwecji i od razu podniosło mi się ciśnienie. To był ten telefon” – mówiła na konferencji prasowej w niemieckim Bielefeld Olga Tokarczuk, której przyznano dziś Literacką Nagrodę Nobla. Jej słowa cytuje agencja Reuters. Wieść o nagrodzie dotarła do polskiej pisarki w czasie trasy promocyjnej w Niemczech. Tokarczuk przyjechała do Bielefeldu z okazji Dni Literatury, data przypadkowo zbiegła się z dniem ogłoszenia laureatów Nobla. Wizytą pisarki podekscytowane są władze Bielefeldu. „To dla nas bardzo dobry dzień, nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego” – powiedziała lokalnym mediom rzeczniczka miasta Gisela Bockermann, cytowana przez portal „Neue Westfalische”.

W czasie krótkiej konferencji Olga Tokarczuk odniosła się także do wyborów parlamentarnych, które w niedzielę odbędą się w Polsce. „Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją” – apelowała.

Justyna Sobolewska: Nobel dla Olgi Tokarczuk to wielki prezent na czasy chaosu

Paszport „Polityki”, Nike i Nobel

Polska noblistka została zauważona przez krytykę przy okazji premiery trzeciej powieści „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą otrzymała m.in. Paszport „Polityki” oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W 1998 r. w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny”, książka zainspirowana historią Sudetów i miasta Nowa Ruda, a więc miejsc, w których mieszkała.

W kolejnych latach Tokarczuk wydała zbiór opowiadań „Gra na wielu bębenkach” (2001), esej „Lalka i perła” (2000) i „Ostatnie historie” (2003). Sześciokrotnie nominowana do Nike: za „E.E.” (1997), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), „Księgi Jakubowe” (2014), „Biegunów” (2007), „Księgi Jakubowe” (2015) – dwie ostatnie przyniosły autorce nagrodę jury. Pięć razy zdobywała Nike Czytelników.

Czytaj także: Olga Tokarczuk o literaturze i funkcjonowaniu nowej władzy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną