Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Teatr z dostawą do domu. Podpowiadamy, co obejrzeć

„Amatorki” Elfriede Jelinek w reż. Eweliny Marciniak „Amatorki” Elfriede Jelinek w reż. Eweliny Marciniak mat. pr.
Starają się nas podtrzymać na duchu niektóre teatry, udostępniając zapisy swoich spektakli. W ten weekend i kolejne dni w sieci pojawi się kilka nowych propozycji, w tym hity.

Artyści w czasach kwarantanny nie opuszczają swoich widzów. Starają się nas pocieszyć i rozbawić, jak tylko potrafią. Arnold Schwarzenegger zachęca widzów do pozostania w domach w filmikach nagrywanych w swojej kalifornijskiej posiadłości. W jednym karmi w kuchni miniaturowe konie marchewką, w innym wyleguje się w jacuzzi z cygarem w zębach. Anthony Hopkins pozdrawia z domu, gdzie zabija czas, przygrywając swojemu kotu na pianinie. Judy Dench sama przebiera się za kota (z filmowej wersji musicalu „Koty”) i życzy wszystkim nietracenia poczucia humoru. Szymon Majewski rysuje rebusy, a Lech Wałęsa straszy bankructwem w obliczu głodowej emerytury w wysokości 6 tys. zł. Starają się nas podtrzymywać na duchu także niektóre teatry. Udostępniają online zapisy swoich spektakli. W ten weekend i kolejne dni w sieci pojawi się kilka nowych propozycji, w tym hity.

Świetne spektakle dostępne teraz w internecie

Do akcji #zostanwdomu dołącza poznański Festiwal Malta. 22 marca o godz. 20 pokaże na swoim kanale na YouTubie zapis „Czarodziejskiej góry”, wspaniałej i nieźle korespondującej z czasem kwarantanny opery. Z librettem, na podstawie powieści Thomasa Manna, autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, z muzyką Pawła Mykietyna, w reżyserii Andrzeja Chyry, ze scenografią Mirosława Bałki i z Szymonem Komasą w roli Castorpa.

22 marca o godz. 11 Teatr Nowy Proxima na swojej stronie internetowej pokaże „Akademię Pana Kleksa” Brzechwy w reżyserii Piotra Siekluckiego, a w planach są też pokazy kolejnych przedstawień dla dzieci: „Było sobie życie” i „Król Maciuś Pierwszy”.

Także z myślą o dzieciach Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje na swojej stronie „Wycinanki. List z morza”, polsko-japońską produkcję w reżyserii Yojiro Ichikawy. Kultura wycinanek spotyka się tu z kulturą origami, a płaszczyzną porozumienia jest kartka papieru. Spektakl online można oglądać od 21 marca od godz. 11 do 29 marca do godz. 20.

Teatr Wybrzeże zaprasza na cykl spektakli, które można obejrzeć na stronach pomorskie.eu, gdansk.pl i na YouTubie, każdy będzie dostępny przez 24 godziny od momentu premiery. „Amatorki” Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak – od 22 marca, godz. 23 (spektakl dla widzów dorosłych). „Ruscy” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego – od 27 marca, godz. 19. I „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty (dla dorosłych), z Dorotą Kolak i Katarzyną Figurą w obsadzie – od 29 marca, godz. 23.

Teatr w kwarantannie przechodzi do sieci

Od 21 marca od godz. 20 przez dobę będzie można obejrzeć debiut dramatyczny Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wyreżyserowany przez Pawła Świątka w Teatrze Nowym w Słupsku (na stronie teatru i jego profilu facebookowym).

Nowy Teatr w Warszawie 22 marca o godz. 12 na 36 godzin udostępni spektakl „Nancy. Wywiad” w reżyserii Claude′a Bardouila, ze zjawiskową rolą Magdaleny Popławskiej jako Nancy Spungen.

22 marca o godz. 17 na swoim profilu na Facebooku Polski Teatr Tańca zaprosi do oglądania swojej najnowszej produkcji filmowej: „Toporzeł” w reżyserii Iwony Pasińskiej, z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego. Inspiracją – zdradzają twórcy – były rzeźby Stanisława Szukalskiego, krajobrazy Gór Izerskich i surowy teren kopalni kwarcu „Stanisław”.

„W czasie kwarantanny przechodzimy do sieci!” – informuje Teatr Ochoty w Warszawie, zaprasza na swój facebookowy fanpage i na profil Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty. Zachęca widzów do „pozostania w domach i swobodnego korzystania z zasobów teatru”.

Artyści nie zapominają o nas w tym trudnym czasie. Niech to działa także w drugą stronę. Zamknięte instytucje kultury oznaczają brak albo drastycznie zmniejszone środki dla ich pracowników. Wspomóżmy ich.

Zostań w domu: Aż 44 proc. zakażeń dają osoby niewykazujące objawów

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pusty Kościół. To już jest krach

Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.

Joanna Podgórska
04.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną