Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wreszcie zagrają! Na jakie koncerty warto się wybrać?

Sopockie LASY Sopockie LASY Karol Makurat / Reporter
Po długiej przerwie już od ostatniego weekendu maja zespoły wrócą na scenę i będzie można zobaczyć je na żywo. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych koncertów w najbliższych tygodniach.

Po zniesieniu części obostrzeń zespoły muzyczne w końcu mogą wrócić na scenę. Według rządowych wytycznych w przestrzeniach zamkniętych może być zajęte 50 proc. widowni, a jeśli nie ma miejsc siedzących, to na jedną osobę ma przypadać 15 m kw. Te wewnątrz ruszają więc najszybciej, bo na wydarzenia plenerowe – ograniczone na razie do 250 osób na imprezie – w pełni przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Jak Polska długa i szeroka – w najbliższych tygodniach koncerty zaczną grać artyści, na których musieliśmy czekać ostatnie miesiące z powodu pandemii. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń w czerwcu.

Leśna trasa Dawida Podsiadło

Przesuwana z miesiąca na miesiąc trasa „Leśna Muzyka” Dawida Podsiadło w końcu dojdzie do skutku. Podczas koncertów będzie można usłyszeć utwory artysty w specjalnie zaaranżowanych, akustycznych wersjach. Na większość koncertów bilety się wyprzedały, na część wciąż można je dostać. Laureat Paszportów POLITYKI 2018 zacznie od Centrum Kongresowego ICE w Krakowie, potem zagra trzykrotnie na warszawskim Torwarze, a dalej m.in. w Rybniku, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Suwałkach i Dąbrowie Górniczej.

Dawid Podsiadło, trasa, 30.05–1.07.2021

Dawid PodsiadłoLeszek Zych/PolitykaDawid Podsiadło

Czytaj też: Czego mnie nauczył koncert Dawida i Taco

Leszek Możdżer nad jeziorem

Chociaż w nazwie widnieje słowo preludium, pierwsza tegoroczna odsłona Enter Enea Festival w Poznaniu mimo, wydawałoby się, skromnego programu przyciąga nazwiskami. Przede wszystkim udziałem dyrektora artystycznego imprezy, pianisty Leszka Możdżera, ale także niemniej interesującym zestawem pozostałych artystów – w programie m.in. Aga Derlak Quintet, Atom String Quartet, Dorota Miśkiewicz, Basia Derlak i Jerzy Małek. A do tego niezwykłe warunki krajobrazowe.

Enter Enea Festival, Poznań, 31.05–1.06.2021

Leszek MożdżerLeszek Możdżer

Natalia Przybysz „bez prądu”

Po Kayah, Brodce i Nosowskiej do grona polskich artystek, które grają w cyklu MTV Unplugged, dołączyła Natalia Przybysz. Laureatka Fryderyka zarejestrowała koncert w tej odsłonie w środku lockdownu w grudniu 2020 r., a teraz będzie można go usłyszeć na żywo w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Gdańsku i Warszawie. W repertuarze piosenki z albumów „Prąd”, „Światło Nocne” i „Jak Malować Ogień” – w wersjach akustycznych i z wyjątkowymi gośćmi.

Natalia Przybysz MTV Unplugged, trasa, 3–29.06.2021

Natalia PrzybyszNatalia Przybysz

Czytaj też: Czas wirtualnych koncertów

RAU Performance i Kaśka Sochacka w sopockim lesie

Chociaż Sopot kojarzy się przede wszystkim z morzem i długimi wieczorami na plaży, w czerwcu drugi rok z rzędu warto skierować uwagę na jego zachodnią część. W sąsiedztwie Opery Leśnej znajduje się przestrzeń LASY, która w czerwcu otwiera drugi sezon koncertowy. Zobaczymy wywołującego spore emocje rapera i performera RAU performance oraz Kaśkę Sochacką, zwyciężczynię plebiscytu Sanki „Gazety Wyborczej” na najciekawsze nowe twarze polskiej muzyki.

RAU Performance, 11.06.2021, Kaśka Sochacka, 18.06.2021, Lasy, Sopot

Kaśka SochackaKaśka Sochacka

Król Dziękuje, Brodka pokazuje BRUT

Król, laureat Paszportów POLITYKI 2019, i Brodka to tylko wierzchołek góry lodowej artystów, którzy ruszą w trasę Letnie Brzmienie po kilkunastu miastach Polski. Ten pierwszy m.in. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Bydgoszczy zaprezentuje wydany w kwietniu album „Dziękuję”, nagrany po pierwszej w historii rocznej przerwie w publikowaniu muzyki i oszczędnym sezonie koncertowym. Ostatni weekend maja to premiera nowego albumu Moniki Brodki „BRUT” i to właśnie materiał z jej piątej płyty będzie dominował na koncertach m.in. w Krakowie, Łodzi czy Szczecinie. Wieczory w sam raz dla wielbicieli alternatywnego popu.

Letnie Brzmienia, trasa, 18.06–29.08.2021

BrodkaBrodka
Błażej KrólLeszek Zych/PolitykaBłażej Król

Inne Brzmienia na wschodzie

Pierwszy festiwal po lockdownie odbędzie się w Lublinie – wcześniej niż zwykle. Inne Brzmienia muzyczny kierunek mają w nazwie i odbiegają od tego, co grają artyści wymienieni powyżej. Awangarda, elektronika, peryferia muzyki niezależnej i najciekawsi artyści sceny alternatywnej. Z jednej strony upatrywany w roli objawienia roku WaluśKraksaKryzys, z drugiej Spięty z Lao Che, z trzeciej niemiecka grupa elektroniczna Mouse on Mars, a z czwartej zespół Jantar – nowy projekt Kuby Ziołka, laureata Paszportów POLITYKI 2015, który eksploruje tradycje muzyki brazylijskiej.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia, 24–27.06.2021, Lublin

WaluśKraksaKryzysWaluśKraksaKryzys

Czytaj też: Dramat techników scenicznych

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną