Kultura

Słonko, a to widziałoś?

Konfrontacja języka z płcią

Język neutralny może w polszczyźnie sprawiać problemy. Język neutralny może w polszczyźnie sprawiać problemy. Iza Kucharska
Polska język, trudna język. A w dodatku ma problemy z opisem osób niebinarnych. Ale nawet ci, którzy nowych, neutralnych form unikają, odnajdą je w tłumaczeniach – i być może uznają za całkiem znajome.
Jacek Dukaj stworzył językowe formy rodzaju postpłciowego – „dukaizmy”.Michał Woźniak/EAST NEWS Jacek Dukaj stworzył językowe formy rodzaju postpłciowego – „dukaizmy”.

Jedno z haseł tegorocznego Miesiąca Dumy społeczności LGBT+ brzmi: „Bądź dumnx z tego, kim jesteś”. I choć „x” na klawiaturze nie sąsiaduje ani z „y”, ani z „a”, gdy tylko hasło trafiło do mediów społecznościowych, zwracano uwagę na literówkę. Były też pytania, co to właściwie znaczy i czy to nowe młodzieżowe słowo. W rzeczywistości „x” rodem z matematycznego zadania to kolejny przykład języka neutralnego płciowo na piśmie. „X” pełni w tym języku funkcję podobną jak podkreślnik w opisywanych już na naszych łamach (

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Słonko, a to widziałoś?"
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021