Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Słonko, a to widziałoś?

Konfrontacja języka z płcią

Język neutralny może w polszczyźnie sprawiać problemy. Język neutralny może w polszczyźnie sprawiać problemy. Iza Kucharska
Polska język, trudna język. A w dodatku ma problemy z opisem osób niebinarnych. Ale nawet ci, którzy nowych, neutralnych form unikają, odnajdą je w tłumaczeniach – i być może uznają za całkiem znajome.
Jacek Dukaj stworzył językowe formy rodzaju postpłciowego – „dukaizmy”.Michał Woźniak/EAST NEWS Jacek Dukaj stworzył językowe formy rodzaju postpłciowego – „dukaizmy”.

Jedno z haseł tegorocznego Miesiąca Dumy społeczności LGBT+ brzmi: „Bądź dumnx z tego, kim jesteś”. I choć „x” na klawiaturze nie sąsiaduje ani z „y”, ani z „a”, gdy tylko hasło trafiło do mediów społecznościowych, zwracano uwagę na literówkę. Były też pytania, co to właściwie znaczy i czy to nowe młodzieżowe słowo. W rzeczywistości „x” rodem z matematycznego zadania to kolejny przykład języka neutralnego płciowo na piśmie. „X” pełni w tym języku funkcję podobną jak podkreślnik w opisywanych już na naszych łamach (

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Słonko, a to widziałoś?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022