Kultura

Paweł i Konrad Jarodzcy nie żyją. Wielka strata nie tylko dla Wrocławia

Paweł Jarodzki Paweł Jarodzki Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Zmarli jeden po drugim. Najpierw Paweł Jarodzki, jeden z liderów legendarnej grupy Luxus. Następnego dnia odszedł jego wujek Konrad Jarodzki, architekt, członek „Grupy Wrocławskiej”, rektor Akademii Sztuk Pięknych.
Konrad JarodzkiTomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta Konrad Jarodzki

Paweł Jarodzki (1.05.1958–22.11.2021), Konrad Jarodzki (31.12.1927–23.11.2021). „Odeszli jeden po drugim, tak jak żyli, blisko. Ważni dla wrocławskiej i polskiej historii sztuki artyści, inspiratorzy i twórcy sytuacji, serdeczni i hojni ludzie, aktywni obywatele miasta” – to tylko jeden z wielu pożegnalnych wpisów, jakie można przeczytać w mediach społecznościowych, w których nie tylko obecność, ale przede wszystkim twórczość młodszego z Jarodzkich była częstym gościem.

Wrocław stracił dwóch wybitnych artystów

Tomasz Sikora z Platformy Działań Artystycznych Hermetyczny Garaż napisał wprost: „Prawie w jednym momencie Wrocław stracił dwóch wybitnych artystów, z których powinien być bardzo dumny. Wczoraj wieczorem (w poniedziałek 22 listopada – przyp. red.) Pawła Jarodzkiego, lidera artystycznej grupy Luxus, profesora ASP, artystę niepokornego i wymykającego się szufladkom, ale też artystycznego aktywistę, przez ostatni rok członka wrocławskiej Rady Kultury, walczącego o należne miejsce sztuki we współczesnej, populistycznej rzeczywistości. Dzisiaj rano jego wujka Konrada Jarodzkiego – architekta i jednego z ważniejszych współczesnych malarzy Polski, profesora i również rektora ASP, wychowującego kolejne pokolenia artystów”.

Paweł Jarodzki był jednym ze współtwórców i nieformalnych liderów legendarnej grupy Luxus, która powstała we Wrocławiu w 1983 r. i przez krytyków była uznawana za jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce przełomu lat 80. i 90. XX w.

Artyści z grupy jednocześnie byli związani z kontrkulturowym Wrocławiem, który w tamtym czasie skupiał się wokół zespołów Miki Mausoleum, Klaus Mitffoch, Kormorany i happenerskich działań Majora, czyli

  • kultura
  • polska sztuka współczesna
  • sztuki wizualne
  • Wrocław
  • Reklama