Kultura

Kulturalne zapowiedzi. Co będzie grane, wystawiane i czytane w 2023 roku

„The Last of Us”, scen. Craig Mazin „The Last of Us”, scen. Craig Mazin HBO Max
Psychologiczny dreszczowiec z Cate Blanchett w głównej roli (będzie trzeci Oscar?), nowa platforma streamingowa dla fanów małego i dużego ekranu, polska wersja ukraińskiego „Sługi narodu”. Co jeszcze nas czeka?

Walka o przetrwanie. Jedna z najlepszych gier wideo ostatniej dekady „The Last of Us” trafi na małe ekrany: serialowa adaptacja przyciąga uwagę choćby nazwiskiem Pedra Pascala („Narcos”, „Mandalorian”) w roli przemytnika, który eskortuje nastoletnią dziewczynę przez postapokaliptyczną Amerykę. Gra zmuszała do dokonywania trudnych, często niejednoznacznych moralnie wyborów. Czy fabuła serialu jest w stanie jej dorównać?

Premiera (HBO Max) 16 stycznia

Mateusz PakułaJacek Bednarczyk/PAPMateusz Pakuła

Czy tak musi być. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły to kipiąca od emocji, osobista, łącząca różne gatunki literackie relacja autora z umierania jego ojca i własnych zmagań z jego cierpieniem, ze swoją bezsilnością, niedziałającymi instytucjami i nieludzkim prawem. Książka odbiła się mocnym echem, teraz autor – nagradzany dramatopisarz i reżyser – sam przenosi ją na teatralne deski.

Premiera 20 stycznia (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie) i 28 stycznia (Teatr im. Żeromskiego w Kielcach)

PlayStation VR2materiały prasowePlayStation VR2

Nowe gogle. Druga generacja gogli Sony prezentujących przestrzenny, trójwymiarowy obraz ma szansę na precedensowy sukces. PlayStation VR2 oferuje wyższej jakości projekcję, dzięki czemu pogłębi się iluzja przebywania w wirtualnej rzeczywistości. Możemy także liczyć na większy komfort użytkowania oraz na bardziej rozbudowane, ciekawsze gry VR.

Premiera 22 lutego

„Tár”, reż. Todd FieldFlorian Hoffmeister/Focus Features„Tár”, reż. Todd Field

Trzeci Oscar Blanchett? „Tár” to psychologiczny dreszczowiec, superinteligentny, niepoprawny politycznie dramat o mobbingu, wykorzystywaniu seksualnym i narcyzmie artystów, których ciemną stronę reprezentuje w filmie wybitna dyrygentka Lydia Tár fenomenalnie grana przez Cate Blanchett.

Polityka 1/2.2023 (3396) z dnia 27.12.2022; Afisz. Premiery; s. 116
Reklama