Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Projekt Gadżet

Recenzja książki: Denise Kiernan, „Dziewczyny atomowe”

materiały prasowe
Miasto Oak Ridge oficjalnie nie istniało. Nie było go na mapach. Stanowiło część ściśle tajnego Projektu Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania bomby atomowej, zwanej w języku projektu Gadżetem.

W Oak Ridge zbudowano instalacje do wzbogacania uranu. Mężczyźni byli na wojnie, więc większość zatrudnionych stanowiły młode kobiety. „Dziewczyny atomowe” autorstwa amerykańskiej dziennikarki Denise Kiernan to pasjonująca opowieść o tym, jak z niczego powstaje miasto, w którym w szczytowym okresie mieszkało 75 tys. ludzi. Wszyscy pracowali tu nad jednym, ale niemal nikt nie wiedział nad czym. Życie w izolacji i atmosferze tajemniczości (nawet z najbliższymi nie wolno było rozmawiać o pracy) sprawiało, że ludzie popadali w rodzaj nerwicy frontowej.

„Dziewczyny atomowe” to także próba wydobycia z niepamięci dwóch kobiet: Idy Noddak, niemieckiej geochemiczki, która jako pierwsza, już w 1934 r., zasugerowała możliwość rozszczepienia jądra atomu, ale została wyśmiana, i austriackiej fizyk Lise Meisner pracującej wraz z Otto Hahnem. Jako Żydówka musiała w czasie wojny uciekać do Szwecji, ale nadal korespondowali. To ona w jednym z listów zawarła pierwszą teoretyczną interpretację procesu rozszczepienia. Gdy Hahn w 1946 r. odbierał Nagrodę Nobla, Lisę Meisner nazwano jego asystentką. Nie brała udziału w Projekcie, mimo że ją zapraszano. Nie chciała. Ona, w przeciwieństwie do dziewczyn z Oak Ridge, wiedziała, do czego prowadzi.

Denise Kiernan, Dziewczyny atomowe, przeł. Mariusz Gądek, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2013, s. 419

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Projekt Gadżet"
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną