Ludzie i style

Krótki przepis na eurowizyjny przebój

Facebook
Musi być o miłości, musi być o pokoju. A na scenie powinno się możliwie dużo dziać – podpowiadali w Sztokholmie prowadzący 61. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Internauci rokrocznie toczą rytualne spory o zasadność zwycięstwa konkretnych piosenek w konkursach Eurowizji. Ostatnim razem było zresztą podobnie. Przypomnijmy: zwyciężyła reprezentantka Ukrainy, Jamala, krymska Tatarka. Wygrała,co krytykowano, po zsumowaniu głosów telewidzów i jurorów z każdego upoważnionego do głosowania kraju. Na ostatnim odcinku wyprzedziła Rosję, która jurorom podobała się mniej niż widzom (podobnie jak utwór naszego reprezentanta, Michała Szpaka).

Dokładną analizę wyników można było przeprowadzić samodzielnie tutaj – tabele na stronie Eurowizji uwzględniają szczegółowe dane dotyczące tego, jak głosowali widzowie i jurorzy (można też poznać ich z nazwiska).

Jeśli werdykt nie zyskał uznania części publiczności, to – podnosili krytycy – ze względu na wątki polityczne (pieśń „1944” opowiada o stalinowskich deportacjach swoich przodków) oraz walory samej piosenki (zdaniem niektórych nie pasuje do przyjętego formatu). Jeśli zaś – kontynuowali – wygrała Ukraina, to tylko ze względu na uprzedzenia jurorów wobec Rosji, która poza muzyką toczy z Ukrainą wojnę. Prrzypomnijmy: w głosowaniu widzów Rosja zajęła pierwsze miejsce, Polska – trzecie.

Eurowizja może się nie podobać również z innego powodu – prócz piosenki coraz bardziej liczy się oprawa. Scenografia, choreografia, rekwizyty, kostiumy, efekty specjalne. Podczas zeszłorocznego finałowego koncertu słynący z poczucia humoru Szwedzi obśmiali sposób, w jaki Eurowizja ewoluuje, podsuwając występującym (przyszłym, potencjalnym, rokującym) prosty instruktaż. Prócz instruktażu zaś – przykładowa piosenka, która ma szansę stać się przebojem. Wykonali ją wspólnie prezenterka telewizyjna Petra Mede i Måns Zelmerlöw, laureat konkursu z 2015 r.

Utwór nosi tytuł „Love Love Peace Peace” – i doskonale podsumowuje cały konkurs:

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Pisowski multitasking. Wspólne interesy prezeski PZU i rektora UW

Nasi rozmówcy z PiS mówią, że obojga łączą też przyjazne relacje z partią. Beata Kozłowska-Chyła to była doradczyni Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z kolei rektor Alojzy Nowak ma wsparcie sympatyków PiS pracujących na uczelni.

Anna Dąbrowska
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną