Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Moje miasto

Pierwszy rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski m.st. Warszawa / Materiały partnera
22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego okresu.

Minął rok, więc czas na podsumowanie wspólnego programu, wspólnego, bo pisaliśmy go razem z radnymi i z warszawiakami – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej. – To był trudny rok, właściwie rok nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych i pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rządzących swojego programu – podkreślił prezydent.

Transport

Trzy nowe stacje II linii metra - Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka – już działają. Dobiega końca budowa trzech kolejnych: Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Koszt realizacji tego odcinka to 1 147 999 590 zł. Przed nami dalsza rozbudowa sieci podziemnej kolei. Trwają intensywne prace na Bemowie i Bródnie. Na północno-wschodnim odcinku metra budowa stopniowo zagłębia się pod ziemię, a wykonawca przystąpił do drążenia tuneli. Otworzyliśmy już oferty przetargowe na opracowanie projektu dwóch nowych stacji na I linii metra (Pl. Konstytucji i Muranów) oraz zleciliśmy prace koncepcyjne dla III linii metra na Pradze-Południe. We wrześniu podpisaliśmy również umowę o dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kontynuację budowy (1,5 mld zł).

Trzy nowe stacje II linii metra już działająm.st. Warszawa/Materiały partneraTrzy nowe stacje II linii metra już działają

Razem z gminami metropolii budujemy parkingi Parkuj i Jedź w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy umowy na budowę 43 takich parkingów, na ponad 4,6 tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów.

Zamówiliśmy też 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych i 213 nowych tramwajów niskopodłogowych. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie. I jedna z największych w Europie, oraz największa w Polsce umowa na tramwaje. Tramwaje będą przyjazne środowisku – spełnią wysokie wymagania dotyczące emitowanych dźwięków, a oszczędność prądu zapewnią zasobniki energii. Autobusy również będą zeroemisyjne i bardzo ciche. Dostawy przegubowych Solarisów Urbino 18 Electric rozpoczną się w połowie 2020 roku. Za 130 elektrycznych przegubowców MZA zapłaci 399 590 100 zł. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich. Miejskie Zakłady Autobusowe budują również sieć ulicznych ładowarek pantografowych. Podpisano umowę na takich 20 urządzeń.

Autobusy i tramwaje będą energooszczędne i bardzo cichem.st. Warszawa/Materiały partneraAutobusy i tramwaje będą energooszczędne i bardzo ciche

Dzieci, Edukacja, Kultura

Opieka w miejskich żłobkach jest już bezpłatna. W 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%. Do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w placówkach wyniesie ponad 13 tysięcy (obecnie jest ich 12 tys.). 22 listopada 2018 r. miejsc zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Cały czas rozwijamy infrastrukturę: w 2020 r. w budowie będzie 10 nowych żłobków miejskich. W trosce o zdrowie najmłodszych wprowadziliśmy obowiązek szczepień dla dzieci przyjmowanych do żłobków.

W 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%m.st. Warszawa/Materiały partneraW 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%

Podnieśliśmy płace nauczycielom najmłodszym stażem o 250 zł a kontraktowym o 270 złotych.

Każdy warszawski uczeń dostał również 100 złotych rocznie na wyjścia do kin, muzeów i teatrów, ośrodków sportu oraz nauki. Dyrektorzy warszawskich szkół przyjęli z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł – na zajęcia w takich miejscach jak Centrum Nauki Kopernik czy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W Warszawie jest ponad 600 miejsc edukacji kulturalnej, a już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność! To oznacza, że wielu młodych ludzi realizuje się poza szkołą, przez działania artystyczne w nieformalnych grupach, domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy teatrach. Teraz ten dostęp do kultury jest łatwiejszy.

Już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywnośćm.st. Warszawa/Materiały partneraJuż 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność

Rozpoczęliśmy również budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej – nowej wizytówki kulturalnej Warszawy. To początek przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Budowa MSN zakończy się w 2022 roku. Powstaje też plac Centralny według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy. Centrum miasta w ciągu najbliższych lat zyska zupełnie nowe oblicze. Na wiosek prezydenta Warszawy decyzją Rady Miasta budżet na realizację inwestycji został zwiększony do 502 mln zł.

Sport, rekreacja

O blisko trzy miliony złotych zwiększyliśmy w tym roku wydatki na szkolenie dzieci i młodzieży w warszawskich klubach sportowych. W 2019 przeznaczono na ten cel 25 509 176 zł, a dofinansowaniem zostało objętych 45 052 młodych sportowców.

Większe pieniądze dla dziecięcych i młodzieżowych klubów sportowychm.st. Warszawa/Materiały partneraWiększe pieniądze dla dziecięcych i młodzieżowych klubów sportowych

W tym roku boiska sportowe "Orlik" zostaną zadaszone halami pneumatycznymi, rozpoczęliśmy również rewitalizację Ośrodka Hutnik przy ul. Marymonckiej 42. Do końca roku prace remontowe skończą się na trzech boiska: na Białołęce, Mokotowie oraz w Ursusie. Natomiast czwarty „Orlik” na Pradze-Północ, zyska pneumatyczne przykrycie w 2020 roku. Na zadaszenie wymienionych obiektów m.st. Warszawa przeznaczyło kwotę blisko 4 mln zł. A rewitalizacja ośrodka „Hutnik” zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy i tenisistów. Na remont obiektu i jego otoczenia m.st. Warszawa wyda 41,8 mln zł.

Ośrodki sportowe są unowocześnianem.st. Warszawa/Materiały partneraOśrodki sportowe są unowocześniane

Zieleń, smog, klimat

Tereny Lasów Miejskich powiększyliśmy o 50 hektarów. Miasto zadbało o ochronę terenów szczególnie cennych przyrodniczo. Wykupiliśmy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dęby Młocińskie” na Bielanach - pow. 9,26 ha. (Trwają tam prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, która posłuży do opracowania programu adaptacji i udostępnienia tego obszaru mieszkańcom). Na leśnych terenach posadziliśmy tej jesieni 103 300 drzew. Z kolei w parkach, skwerach i przy warszawskich ulicach posadziliśmy już 1755 drzew, a teraz sadzimy kolejne 8295, co łącznie daje 10050 sztuk w 2019 r.

103 300 nowo posadzonych drzew w lasach Warszawym.st. Warszawa/Materiały partnera103 300 nowo posadzonych drzew w lasach Warszawy

Podwyższyliśmy dotacje na wymianę kopciuchów. Warszawa dopłaci nawet 40 tys. złotych do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci grzewczej. Ułatwiliśmy proces składania wniosków o dotacje, by mieszkańcy mogli się zgłaszać przez cały rok w każdym urzędzie dzielnicy. Już od stycznia Straż Miejska korzysta z dwóch dronów, by kontrolować skład dymu z kominów i nakładać kary za spalanie nielegalnych substancji. We wrześniu podpisaliśmy umowę na zakup dodatkowych 80 wilgotnościomierzy, które służą funkcjonariuszom do sprawdzania, czy mieszkaniec ogrzewa dom tylko suchym drewnem. Ogłosiliśmy również przetarg na zakup stacji monitorowania powietrza i szykujemy kolejny na zakup 150 mniejszych czujników, których dane uzupełnią Warszawski Indeks Powietrza.

Straż Miejska korzysta z dronów, by kontrolować skład dymu z kominówm.st. Warszawa/Materiały partneraStraż Miejska korzysta z dronów, by kontrolować skład dymu z kominów

Uruchomiliśmy miejskie dotacje – 4 do 10 tysięcy złotych – na instalację zbiorników retencyjnych. To ważne działanie dostosowujące Warszawę do zmian klimatycznych. Rada Warszawy w lipcu 2019 r. przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy - Adaptcity. Pomoże ona wzmocnić odporność Warszawy na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Polityka mieszkaniowa i społeczna

W 2019 r. przeznaczyliśmy 235 mln złotych na remonty i modernizację miejskiego zasobu mieszkaniowego. W ramach tej kwoty do końca roku wyremontujemy m.in. ponad 2000 pustostanów.

W tym roku podłączymy do sieci ciepłowniczej kolejnych 60 budynków z ok. tysiącem lokali w ramach projektu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych”. Miasto prowadzi również działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Trwa modernizacja 19 budynków, remonty trzech zakończą się jeszcze w tym roku (Targowa 12, Łochowska 37 i Ząbkowska 36). Przeznaczymy też 30 mln złotych na program budowy wind w budynkach komunalnych (95 wind osobowych w 58 budynkach z blisko 1800 lokalami).

Trwają remonty i budowa mieszkań socjalnychm.st. Warszawa/Materiały partneraTrwają remonty i budowa mieszkań socjalnych

Przyspieszyliśmy budowę nowych mieszkań miejskich. Do końca 2019 r. Warszawa i jej spółki TBS oddadzą do użytku 236 nowych lokali. W tym roku przekazaliśmy już klucze do lokali przy ul. Berenta, Małej 15 i Łomżyńskiej 20. A niebawem pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do lokali w budynkach komunalnych przy ul. Zagłoby (Ursus) i ul. Bambusowej (Wawer) oraz w budynkach TBS przy ul. Korzona (Targówek) oraz ul. Stalowej 29 (Praga-Północ). Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których do użytku zostanie oddanych 1700 takich mieszkań. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 370 mln zł.

Uruchomiliśmy program pomocy dla lokatorów domów komunalnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i mają zaległości w opłacaniu czynszu. Dzięki wprowadzonym zasadom, warszawiacy mogą częściowo spłacić dług w dogodnym dla siebie okresie, nawet do 10 lat. A po spłacie części zadłużenia pozostała kwota zostanie umorzona. Wnioski można składać do końca przyszłego roku.

Uruchomiliśmy również program wsparcia dla seniorów 75+ „Złota rączka”. Opłaceni przez miasto fachowcy dokonują drobnych napraw w domach seniorów. Z tej formy pomocy skorzystało 750 osób, w budżecie miasta zarezerwowaliśmy środki na rozszerzenie programu.

Polityka zdrowotna

Otworzyliśmy dwa nowe Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDomy) - na Białołęce i w Wawrze. Mogą tam zostać przyjęte osoby powyżej 65 r.ż., które są np. bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacji. Pobyt jest dla podopiecznych bezpłatny. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne.

Pobyt w DDomach jest bezpłatnym.st. Warszawa/Materiały partneraPobyt w DDomach jest bezpłatny

Zwiększyliśmy miejskie wsparcie dla rodziców starających się o dziecko metodą in vitro: dofinansowanie wynosi 6 000 zł dla jednej pary. Od listopada 2017 r. (czyli wtedy gdy ruszyła I edycja programu w Warszawie) do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych. Dotychczas urodziło się 496 dzieci.

W dwóch warszawskich szpitalach, na Solcu i w Praskim, otworzyliśmy pierwsze gabinety ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Uruchomiliśmy również pierwszy w Polsce miejski program szczepień przeciw grypie dla kobiet w ciąży oraz program szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców.

Szpitale mają nowe gabinety ginekologiczne dla niepełnosprawnych kobietm.st. Warszawa/Materiały partneraSzpitale mają nowe gabinety ginekologiczne dla niepełnosprawnych kobiet

Bezpieczeństwo

Warszawa zapłaciła policji 4,6 mln złotych za 20 tysięcy służb ponadnormatywnych. Opłacone przez miasto dodatkowe patrole zostały skierowane m.in. na most Poniatowskiego. Na przeprawie przez Wisłę przeprowadzono blisko 2250 kontroli drogowych. W 1247 przypadkach zakończyły się one mandatami karnymi, a w 349 pouczeniami. W 65 przypadkach policjanci zatrzymali prawa jazdy za przekroczenie prędkości, a w 16 skierowali sprawy do sądu o ukaranie.

Patrol policji na moście Poniatowskiegom.st. Warszawa/Materiały partneraPatrol policji na moście Poniatowskiego

Służby ponadnormatywne policjanci pełnią również w najbardziej niebezpiecznych miejscach wskazanych przez warszawiaków na spotkaniach grup osiedlowych w ramach miejskiego programu „Bezpieczne osiedle”. Wg. „Barometru warszawskiego” bezpieczeństwo w mieście oceniane jest przez mieszkańców bardzo wysoko. 90% respondentów ocenia je dobrze, a 91% czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

NATO kilku prędkości? Pomysły trumpistów coraz bardziej szalone i coraz groźniejsze

Lepsza ochrona dla krajów więcej „płacących” – gorsza lub brak dla tych, którzy się ociągają. Tak według wojskowego doradcy Trumpa miałoby wyglądać NATO po reformie. Dawni członkowie trumpowskiej administracji mówią wprost: następna kadencja oznacza wyjście USA z Sojuszu i jego rozpad.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
17.02.2024
Reklama