Śnieg w kwietniu, przymrozki w maju. Dlaczego w tym roku mamy tak zimną wiosnę?
Śnieg w kwietniu i maju oraz nękające rolników przymrozki każą pytać: co z tą wiosną?
Dlaczego w maju spadł śnieg?
Mikael Kristenson/StockSnap.io

Dlaczego w maju spadł śnieg?

Polacy kochają narzekać na pogodę, ale czy (biorąc pod uwagę aurę panującą pod naszą szerokością geograficzną) można mieć o to do nas pretensje? Krótkie lato, mokra i zimna jesień, szara i ciemna zima. Dlatego trudno znaleźć osobę, która z utęsknieniem nie wypatrywałaby wiosny.

Niestety w tym roku i ta postanowiła nas nie rozpieszczać. Kwiecień, jak to kwiecień, był kapryśny, ale dzięki ludowym przysłowiom udało nam się przełknąć wiadomość o opadach śniegu i spokojnie odczekać do maja. Jednak ten miesiąc okazał się równie wymagający. Duże przymrozki, a nawet opady śniegu spędzają sen z oczu nie tylko „działkowiczom”, ale przede wszystkim rolnikom, sadownikom i pszczelarzom. Pogodowy zawód jest tym większy, że tym razem ludowe mądrości są zdecydowanie po naszej stronie. Wszak w maju powinno być „jak w raju”. Dlatego zmusiło nas to do zadania pytania: co z tą wiosną?

Dlaczego w maju spadł śnieg?

Niestety, jak twierdzi prof. Krzysztof Błażejczyk z Zakładu Geoekologii i Klimatologii Państwowej Akademii Nauk, śnieg w maju wcale nie jest aż tak niezwykły, jak chcielibyśmy uważać: – Oczywiście, mamy do czynienia z pewną anomalią pogodową i to, co się dzieje, nie jest typowe, ale nie można również powiedzieć, aby nigdy nie miało miejsca.

Jak twierdzi profesor, opady śniegu w maju zdarzały się już wcześniej, z tym że mamy tendencje do wypierania takich wypadków z pamięci. Z danych Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk wynika, że podobnie śnieżny maj miał miejsce w 2011 roku, czyli relatywnie niedawno. Z pewnością stanowi to niewielką pociechę dla osób tęskniących za majowymi śniadaniami na balkonie, ale w zupełności wystarczy do udowodnienia, że śnieg w maju nie jest zjawiskiem, z którym mierzymy się po raz pierwszy. Jednak nawet jeżeli pogodzimy się ze śniegiem, możemy oburzyć się na temperaturę. Czy w maju zawsze było tak zimno? Po raz drugi: niestety – tak.

Zimni ogrodnicy: fakt czy ludowy przesąd?

Maj zapisuje się w naszej pamięci jako wspaniały i ciepły miesiąc, ale z punktu widzenia klimatologów niskie temperatury w tym czasie są czymś zupełnie normalnym dla naszego klimatu. Jest to efekt tak zwanych zimnych ogrodników, czyli (w dużym skrócie) nagłego napływania nad Europę Środkową i Wschodnią zimnego powietrza z obszarów polarnych, które ma miejsce właśnie w maju.

Pierwotnie „Zimni ogrodnicy” funkcjonowali głównie w kulturze ludowej. Święci Pankracy, Serwacy, Bonifacy i Zofia, których dni wspomnień wypadają kolejno 12, 13, 14 i 15 maja, straszyli przymrozkami całe pokolenia rolników na długo przed przeprowadzeniem rzetelnych badań klimatologicznych.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną