Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co ma bomba w głowicy?

Co ma bomba w głowicy? Pilnie strzeżone tajemnice atomówki

Mniej więcej 90 proc. światowego arsenału nuklearnego jest w rękach Rosji i USA. Reszta należy do, malejąco, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Indii, Izraela i Korei Północnej. Mniej więcej 90 proc. światowego arsenału nuklearnego jest w rękach Rosji i USA. Reszta należy do, malejąco, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Pakistanu, Indii, Izraela i Korei Północnej. Shutterstock
Czy po dekadach leżakowania w magazynach może zadziałać? Czy są możliwe przypadkowe wybuchy? Jak się ją przed tym zabezpiecza? Te pytania o broń jądrową są dziś niepokojąco aktualne.
Lech Mazurczyk/Polityka

Jesień 2007 r. była dla bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Minot czasem czystki. Czterech wyższych oficerów straciło stanowiska, kilku kolejnych otrzymało nagany. Wielu członków niższego personelu zostało odsuniętych od pełnienia dotychczasowych funkcji. Wszystko przez to, że w sierpniu, w wyniku niedotrzymania szeregu procedur, na pokładzie bombowca bazę opuściło sześć rakiet manewrujących, omyłkowo uzbrojonych w głowice jądrowe zamiast w ćwiczebne. Szczęśliwie, poza tym że przez 36 godzin broń nie była odpowiednio chroniona, nic się nie stało. Pomyłkę wykryto przy wyładunku.

Bronią jądrową dysponują także państwa, których władza – w przeciwieństwie do USA – z transparentności nie słynie. Czy można mieć pewność, że inni wzięli sobie do serca słowa wuja Spidermana, że wielka siła to wielka odpowiedzialność?

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Co ma bomba w głowicy?"
Reklama