Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Ceny mieszkań rosną jak na drożdżach. Kiedy będzie taniej?

Zgodnie z najnowszymi danymi NBP coraz ciężej o nowe kredyty hipoteczne. Zgodnie z najnowszymi danymi NBP coraz ciężej o nowe kredyty hipoteczne. Echo Grid / Unsplash
O ile dalsze przyspieszenie wzrostu cen mieszkań jest mało prawdopodobne, o tyle jeszcze mniej prawdopodobny jest ich spadek. To rezultat nałożenia się wielu czynników.

W ostatnich miesiącach roczna dynamika cen mieszkań w większości największych polskich miast osiągnęła już poziomy dwucyfrowe, a w Toruniu czy Sosnowcu za przeciętny lokal trzeba zapłacić nawet o jedną piątą więcej niż w połowie 2018 r. To rezultat nałożenia się wielu czynników – spadającego bezrobocia, wysokiej dynamiki płac, zasilenia budżetów rodzin przez wypłaty świadczeń z programu 500+ oraz utrzymywania stóp procentowych przez NBP na historycznie najniższym poziomie, a przede wszystkim wysokiego optymizmu Polaków w stosunku do własnej przyszłości finansowej i koniunktury gospodarczej w kraju.

Ostatnie takie podwyżki cen mieszkań

Zapewne są to jednak ostatnie tak silne podwyżki cen, bo na horyzoncie widać już zmiany, które mogą ostudzić rynek nieruchomości. Z początkiem tego roku odnotowano spadek liczby pracujących Polaków – to oczywiście nie symptom kryzysu, ale efekt starzenia się społeczeństwa i coraz mniejszej liczby osób w wieku produkcyjnym. Zjawisko ma jednak negatywny wpływ na strumień dochodów, które płyną do gospodarstw domowych. Przekłada się to na wolniejszy wzrost kapitału, jaki Polacy mogą inwestować w mieszkania.

Co więcej, zgodnie z najnowszymi danymi NBP coraz ciężej jest też o nowe kredyty hipoteczne. Banki zaostrzają bowiem warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę, a dodatkowo podnoszą marże, co sprawia, że maksymalna wysokość kredytu, jaki można otrzymać, także maleje. W rezultacie coraz wolniej będzie rósł popyt na mieszkania: zarówno te nowe, jak i te z rynku wtórnego.

Czytaj więcej: Mieszkanie w średnim mieście wynajmę

Idzie spowolnienie gospodarcze

Zza zachodniej granicy do Polski idzie także spowolnienie gospodarcze. Wielka Brytania jest w stagnacji, a Niemcy, czyli najważniejszy partner handlowy Polski, wpadli właśnie w recesję. Ten spadek aktywności ekonomicznej za granicą już można odczuć w Polsce – dynamika PKB zmalała w II kwartale do 4,4 proc., a w miesiącach letnich wyniesie ok. 4 proc. Coraz bardziej pesymistyczne nastroje będą podkopywać optymizm Polaków, czemu nie zapobiegnie nawet rozszerzony od lipca program 500+. W rezultacie mniej osób będzie decydować się na zakup mieszkania w obawie przed poważniejszym tąpnięciem w gospodarce.

Ostatnim czynnikiem, który będzie wystudzał rynek mieszkaniowy, jest powolny spadek liczby ludności. Spowoduje on równoczesne zwiększanie liczby wystawionych na sprzedaż mieszkań ze spadków rodzinnych oraz zmniejszenie liczby nowych rodzin rozpoczynających poszukiwanie własnego domu.

Jednak osoby oczekujące głębszej korekty cen mieszkań nie będą miały powodów do radości. O ile bowiem, dalsze przyspieszenie wzrostu cen mieszkań jest mało prawdopodobne, o tyle jeszcze mniej prawdopodobny jest ich spadek.

Czytaj więcej: Przedmieścia Warszawy

Deweloperzy już czują zmianę

Oczekiwane pogorszenie koniunktury przekłada się bowiem na decyzje samych deweloperów, którzy już od kilku miesięcy redukują liczbę nowych inwestycji budowlanych. Nauczeni doświadczeniami z lat 2008–11, kiedy znacząco przestrzelili z planowaną podażą nowych lokali w momencie, gdy gospodarka wchodziła w fazę spowolnienia, teraz są dużo bardziej zachowawczy w kwestii wzrostu liczby oferowanych mieszkań. Taka postawa zapobiegnie głębszym spadkom cen nieruchomości, zwłaszcza w największych miastach.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną