Rynek

Jak rynek pracownika spowodował wzrost bezrobocia

Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak. Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak. Marvin Meyer / Unsplash
Bezrobocie w Polsce wzrosło po raz pierwszy od początku 2015 r. Wbrew pozorom nie jest to zła informacja.

W poniedziałek 26 listopada GUS opublikował wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za trzeci kwartał tego roku. Najsilniej eksponowanym w mediach wnioskiem z badania był wzrost bezrobocia w stosunku do poprzedniego okresu – pierwszy raz raz od początku 2015 r. W trzecim kwartale bezrobocie wyniosło 3,8 proc., czyli o 0,2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim. Jednocześnie było o 0,9 pkt. proc. niższe niż przed rokiem. Wbrew pozorom to nie jest zła informacja.

Czytaj także: „Rynek pracownika”? W Polsce coś takiego nie istnieje

Bezrobocie wzrosło, ale rośnie aktywność zawodowa

Dla interpretacji odczytów bezrobocia ważna jest pełna informacja o sytuacji na rynku pracy. Dane BAEL za ostatni kwartał są optymistyczne. Bezrobocie co prawda nieznacznie wzrosło w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale równocześnie rosła aktywność zawodowa i zatrudnienie. Metodologia BAEL, w odróżnieniu od danych o bezrobociu z urzędów pracy, dostarcza też informacji o źródłach bezrobocia. W stosunku do poprzednich okresów liczba bezrobotnych, którzy stracili pracę, zmalała o 3,5 proc. Było za to o kilkanaście procent więcej bezrobotnych, którzy sami zrezygnowali z pracy lub szukają zatrudnienia po raz pierwszy w życiu lub po dłuższej przerwie.

Polacy szukają lepszego zatrudnienia. Częściej mężczyźni niż kobiety

Obserwując od kilku miesięcy rynek pracownika, rosnące wynagrodzenia i piętrzące się w urzędach pracy i na portalach ogłoszeniowych informacje o wakatach, ludzie rezygnują z dotychczasowej pracy i szukają lepszego zatrudnienia. Na poszukiwanie pracy decydują się też ci, którzy do tej pory byli z różnych przyczyn bierni zawodowo. Nową motywację do pracy częściej odczuwali mężczyźni niż kobiety – wskaźnik aktywności zawodowej mężczyzn wzrósł o 0,6 proc., a kobiet jedynie o 0,1 proc. To akurat niepokojące zjawisko, bo pogłębia i tak dużą na tle pozostałych krajów UE różnicę w aktywności i zatrudnieniu pomiędzy płciami.

Czytaj także: Coraz więcej kobiet rezygnuje z pracy. To efekt programu 500+

Skutki obniżki wieku emerytalnego

Najważniejszym pozytywnym sygnałem z rynku pracy jest poprawa aktywności zawodowej i zatrudnienia. W ostatnim kwartale aktywni zawodowo (czyli pracujący i poszukujący pracy) stanowili 56,8 proc. ludności powyżej 15. roku życia – najwięcej od roku, kiedy to wskaźnik aktywności zawodowej gwałtownie spadł ze względu na wejście w życie obniżki wieku emerytalnego. Ich ubytek zrekompensowała jednak zwiększona aktywizacja w pozostałych grupach wiekowych, a zwłaszcza wśród dojrzałych pracowników. W grupie osób powyżej 45. roku życia aktywność wzrosła o 1,4 pkt. proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2017 r. i aż o 4 pkt. proc. od 2016 r.

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze

Czy w nadchodzących miesiącach bezrobocie będzie rosnąć? Prawdopodobnie tak, zwłaszcza jeżeli wzrost aktywności utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. Dynamika zatrudnienia spowalnia już od kilku miesięcy. Dane o bezrobociu rejestrowanym pokazały jego zatrzymanie na wrześniowym poziomie 5,7 proc. Zwykle bezrobocie też rośnie na początku roku – ze względu na zastój zatrudnienia w rolnictwie i sektorze budowlanym. Od nowego roku wejdą w życie nowe ograniczenia w niedzielnym handlu, które spowodują wyhamowanie zatrudnienia w tej branży. Zbliżające się w przyszłym roku spowolnienie gospodarcze doprowadzi też w końcu do zwolnień i upadłości, zwiększając liczbę bezrobotnych.

Czytaj także: Bezrobotni nie chcą pracy

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama