Rynek

PiS łamie obietnicę i zawodzi emerytów. I co z tym fantem zrobi?

PiS przekonywał Polaków, że „wystarczy nie kraść”, a na wszystko wystarczy. Teraz widać, że jednak nie starcza. PiS przekonywał Polaków, że „wystarczy nie kraść”, a na wszystko wystarczy. Teraz widać, że jednak nie starcza. Forum
Partia Jarosława Kaczyńskiego traci wiarygodność, bo okazuje się, że obiecała więcej, niż ma zamiar dotrzymać. Pierwsi wystawieni do wiatru mogą się czuć emeryci otrzymujący najniższe świadczenia.

Liderzy PiS zapewniali w kampanii, że tylko ta partia jest wiarygodna, bo spełniła swoje obietnice wyborcze. Co prawda wcale nie wszystkie, ale 500 zł na pierwsze dziecko i powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego – jak najbardziej. Teraz tę wiarygodność traci, bo okazuje się, że obiecał więcej, niż ma zamiar dotrzymać. Pierwsi wystawieni do wiatru mogą się czuć emeryci otrzymujący najniższe świadczenia.

Mniej niż 70 zł dla najuboższych

PiS ustami Jarosława Kaczyńskiego obiecał w kampanii i zapisał w swoim programie wyborczym, że zmieni zasady waloryzacji emerytur w taki sposób, by osoby najuboższe nie dostały w marcu mniej niż 70 zł. Przy obecnym systemie corocznej waloryzacji najubożsi dostaną mniej. Jeśli czyjeś świadczenie wynosi teraz 1300 zł, to może liczyć na zaledwie 42 zł.

Zasady są bowiem takie, że emerytury muszą być podniesione o taki wskaźnik wzrostu cen towarów konsumpcyjnych, jaki wyliczył GUS, ale tylko dla gospodarstw emerytów. Zwykle jest on nieco niższy od ogólnej inflacji, bo w koszyku zakupów osób starszych jest więcej towarów tańszych, one też częściej szukają promocji. Stąd wrażenie, że ceny rosną o wiele bardziej, niż wynika to ze wskaźnika waloryzacji. Ten wskaźnik musi być jednak dodatkowo zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac. Tak licząc, w marcu emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc. Czyli osoby otrzymujące najniższe świadczenia mogą liczyć na mniej niż 70 zł. To zapisano w projekcie budżetu na 2020 r. i tego trzyma się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ten budżet się nie dopnie

A co z obietnicą? Nikt nie tłumaczy, dlaczego partia rządząca mimo wygranych wyborów nie zamierza jej dotrzymać. Fakt, że kosztowałaby ona budżet ok. 2 mld zł, ale to przecież wiadomo było wcześniej, wystarczyło policzyć. Wystawieni do wiatru mogą poczuć się nie tylko ci, którzy liczyli na te 70 zł. Nie wiadomo też, co będzie z obiecaną 13. i 14. emeryturą, które będą kosztować dużo więcej. Renty i emerytury pobiera bowiem w Polsce już 9,7 mln osób. Sama „trzynastka” to wydatek rzędu 10 mld zł, a i to nie zostało zapisane w projekcie budżetu. Spełnienie tylko tych dwóch obietnic oznaczałoby ogromną dziurę w budżecie, który miał być przecież zrównoważony.

Wiele też wskazuje na to, że dochody państwa będą mniejsze, niż zakładano, o ponad 5 mld zł. Partia Jarosława Gowina, która ma w nowym Sejmie 18 posłów, nie chce zgodzić się na likwidację limitu 30-krotności składek na ZUS. Jej wyborcom stanowczo się to nie podoba, Gowin zaś nie chce ryzykować utraty popularności.

„Wystarczy nie kraść” to za mało

PiS przekonywał Polaków, że „wystarczy nie kraść”, a na wszystko wystarczy. Teraz widać, że jednak nie starcza, mimo że do budżetu wpłynie kilkanaście miliardów złotych z likwidacji OFE. Coś z tym fantem trzeba będzie zrobić. Albo zadłużyć Polskę jeszcze bardziej, żeby wygrać wybory prezydenckie, albo też stracić wiarygodność. O tym, który wariant wybrała partia rządząca, dowiemy się przy głosowaniu nad budżetem 2020.

Czytaj także: Komu PiS wystawi rachunek za swoje obietnice

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną