Rynek

Nasza droga władza

Drożyzna się rozkręca: najbardziej ucierpią rodziny z dziećmi

„Większość Polaków jest już pewna, że ceny się nie zatrzymają, będą rosły nadal”. „Większość Polaków jest już pewna, że ceny się nie zatrzymają, będą rosły nadal”. wawritto / PantherMedia
Rozmowa z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW o tym, dlaczego u nas ceny szybko rosną, podczas gdy w krajach strefy euro niemal stoją w miejscu.
Dr Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekTadeusz Późniak/Polityka Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

JOANNA SOLSKA: – Kiedy PiS przejmowało rządy, inflacja była tak niska, że niektórzy ekonomiści obawiali się nawet deflacji, czyli spadku cen. Obecnie ceny ostro ruszyły w górę, w styczniu wzrosły aż o 4,4 proc., to najwięcej od ośmiu lat. W Unii szybciej niż w Polsce ceny rosną tylko na Węgrzech, bo o 4,7 proc. Co się dzieje?
MAŁGORZATA STARCZEWSKA-KRZYSZTOSZEK: – Władza uruchomiła wiele mechanizmów, które musiały wywołać wzrost cen, a które do niedawna biznes próbował amortyzować.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasza droga władza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013