Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Węglowe iluzje. Jak ze strachu obiecać wszystko

Górnicy dostali liczne obietnice i muszą sobie chyba zdawać sprawę, że nie zostaną spełnione. Jak bowiem poważnie traktować deklaracje, że kopalnie będą pracowały jeszcze trzy dekady, choć wiadomo, że popyt na węgiel energetyczny skończy się za 10–15 lat? Górnicy dostali liczne obietnice i muszą sobie chyba zdawać sprawę, że nie zostaną spełnione. Jak bowiem poważnie traktować deklaracje, że kopalnie będą pracowały jeszcze trzy dekady, choć wiadomo, że popyt na węgiel energetyczny skończy się za 10–15 lat? Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Rząd znów obiecuje górnikom, że kopalnie będą działać nawet wtedy, gdy na węgiel popytu już dawno nie będzie. Górnicy – znów – te iluzje kupują. Choć zweryfikuje je pewnie Komisja Europejska, drogo nas to będzie kosztować.

Kiedy we wrześniu ubiegłego roku pod groźbą strajku okupacyjnego górnicy wynegocjowali porozumienie z rządem przewidujące warunki zakończenia wydobycia węgla, padła zapowiedź, że szczegóły zostaną uregulowane w umowie społecznej. Wydawało się, że taki dokument powstanie w ciągu tygodnia lub dwóch, bo rząd był gotów na najdalej idące ustępstwa. Nie pierwszy raz, bo tego typu umów społecznych w ciągu ostatnich lat podpisano co najmniej kilka.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022