Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Na Polskim Ładzie wielu straci, nie tylko osoby o dużych dochodach

„System PIT po zmianach uderzy po kieszeni dokładnie tych, których ma uderzyć, i wesprze grupy, na których rządzącym zależy, bo wiadomo, że się odwdzięczą”. „System PIT po zmianach uderzy po kieszeni dokładnie tych, których ma uderzyć, i wesprze grupy, na których rządzącym zależy, bo wiadomo, że się odwdzięczą”. Marek Sobczak
Rozmowa z Jarosławem Nenemanem, wiceministrem finansów w rządach Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Ewy Kopacz, o proponowanych w Polskim Ładzie zmianach podatkowych.
„Nasze państwo jest za słabe, żeby się uporać z uczynieniem systemu PIT powszechnym” – twierdzi Jarosław Neneman.Mariusz Szacho/Forum „Nasze państwo jest za słabe, żeby się uporać z uczynieniem systemu PIT powszechnym” – twierdzi Jarosław Neneman.

JOANNA SOLSKA: – Nie tylko w Polsce mówi się o podwyższaniu PIT, czyli podatku od osobistych dochodów. Skąd to się bierze?
JAROSŁAW NENEMAN: – Społeczeństwa zachodnie są niezadowolone z rosnących nierówności, domagają się bardziej sprawiedliwych podatków, czyli większych obciążeń dla najbogatszych. O popularnym niegdyś podatku liniowym już się nie dyskutuje. Najlepszym narzędziem do redystrybucji dochodów jest PIT, politycy przywiązują do niego coraz większą wagę.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Rynek; s. 40
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >