Rynek

Na Polskim Ładzie wielu straci, nie tylko osoby o dużych dochodach

„System PIT po zmianach uderzy po kieszeni dokładnie tych, których ma uderzyć, i wesprze grupy, na których rządzącym zależy, bo wiadomo, że się odwdzięczą”. „System PIT po zmianach uderzy po kieszeni dokładnie tych, których ma uderzyć, i wesprze grupy, na których rządzącym zależy, bo wiadomo, że się odwdzięczą”. Marek Sobczak
Rozmowa z Jarosławem Nenemanem, wiceministrem finansów w rządach Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Ewy Kopacz, o proponowanych w Polskim Ładzie zmianach podatkowych.
„Nasze państwo jest za słabe, żeby się uporać z uczynieniem systemu PIT powszechnym” – twierdzi Jarosław Neneman.Mariusz Szacho/Forum „Nasze państwo jest za słabe, żeby się uporać z uczynieniem systemu PIT powszechnym” – twierdzi Jarosław Neneman.

JOANNA SOLSKA: – Nie tylko w Polsce mówi się o podwyższaniu PIT, czyli podatku od osobistych dochodów. Skąd to się bierze?
JAROSŁAW NENEMAN: – Społeczeństwa zachodnie są niezadowolone z rosnących nierówności, domagają się bardziej sprawiedliwych podatków, czyli większych obciążeń dla najbogatszych. O popularnym niegdyś podatku liniowym już się nie dyskutuje. Najlepszym narzędziem do redystrybucji dochodów jest PIT, politycy przywiązują do niego coraz większą wagę.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Rynek; s. 40
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021