„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

RPP znów zaskakuje w sprawie stóp. Żarty się skończyły

Szef NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej Szef NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej mat.pr. / Twitter
Spóźnione podwyżki stóp procentowych nie pomogą. Inflacja wymknęła się spod kontroli i nikt dzisiaj nie wie, do jakiego poziomu dojdzie.

Rada Polityki Pieniężnej okazała się odważniejsza, niż sądziła większość analityków. Podstawowa stopa procentowa wzrosła dziś z poziomu 0,5 do 1,25 proc. To jednak wciąż mniej niż przed pandemią i wręcz śmiesznie mało w porównaniu z inflacją. Ceny według GUS rosną już o prawie 7 proc. rocznie.

Czytaj więcej: Szóstka (prawie siódemka) Glapińskiego. Inflacja najwyższa od 20 lat

Inflacja tak wysoka, że trzeba się... cieszyć?

To informacja zła, ale jest jeszcze gorsza. Nikt nie potrafi dzisiaj ocenić, do jakich jeszcze poziomów wzrośnie inflacja. Czy będzie dwucyfrowa, jak wieszczą niektórzy analitycy? Jeszcze niedawno większość członków Rady Polityki Pieniężnej z prezesem NBP na czele uspokajała, że taka inflacja jest przejściowa, a do tego wynika z czynników niezależnych, jak drożejące na świecie surowce energetyczne i żywność. Dzisiaj Adam Glapiński twierdzi, że inflacja to efekt szybkiego wychodzenia Polski z kryzysu. Czyli w zasadzie trzeba się z niej… cieszyć. Ciekawe, jakie wyjaśnienie poznamy za miesiąc?

Czytaj także: NBP traci resztki wiarygodności. W co gra Glapiński?

Tymczasem wiemy już, że źródła inflacji są bardzo różne. Świadczy o tym choćby tzw. inflacja bazowa, nieuwzględniająca zmian cen żywności i energii. W październiku przekroczyła ona, według danych NBP, 4 proc., a to już bardzo niepokojący poziom. Rada Polityka Pieniężnej, teoretycznie niezależna, pozostaje pod kontrolą PiS. Przez długi czas nie podnosiła stóp, aby rząd mógł tanio się zadłużać.

Inflacyjny pożar nie do ugaszenia

Jednak najwidoczniej czołowi politycy PiS przestraszyli się drożyzny, skoro nagle Rada, przecząc swojej dotychczasowej polityce, zaczęła w szybkim tempie podnosić stopy. Pożaru inflacyjnego szybko nie ugasi, bo ten przybrał już ogromne rozmiary. Może natomiast uspokoić nieco szaleństwo na rynku nieruchomości, gdzie większość mieszkań kupuje się nie po to, żeby w nich mieszkać, ale po to, by ocalić swoje oszczędności.

Czytaj także: Drożyzna w sklepach. „Trzymam się za portfel i liczę każdą złotówkę”

Dalsze losy inflacji zależą także od tego, jak pracodawcy zareagują na oczekiwania i żądania pracowników, którzy chcą coraz większych podwyżek. A wywalczyć je łatwiej niż kiedyś, skoro na rynku brakuje specjalistów w prawie każdej branży. Firmy podnoszące płacę muszą oczywiście podnieść też ceny swoich produktów i usług. Taka spirala kończy się najczęściej kryzysem i recesją. Wkroczyliśmy na bardzo niebezpieczną ścieżkę.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną