Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Inflacja, czyli kurs ponoszenia konsekwencji

Banknot dwudziestozłotowy z Lechem Kaczyńskim, element kampanii wizerunkowej prezesa NBP Adama Glapińskiego Banknot dwudziestozłotowy z Lechem Kaczyńskim, element kampanii wizerunkowej prezesa NBP Adama Glapińskiego mat.pr. / NBP
GUS potwierdził swoje szacunki sprzed dwóch tygodni – w październiku inflacja wyniosła 6,8 proc. Drożały wszystkie główne kategorie towarów i usług, choć najszybciej paliwa. To jeszcze nie koniec – w następnych miesiącach będzie drożej. Społeczne i polityczne koszty inflacji są już na tyle wysokie, że nad „tarczą inflacyjną” pracuje rząd.

Według najnowszej publikacji GUS żywność była przeciętnie o 5 proc. droższa niż przed rokiem, a używki – o 2 proc. Najszybciej rosły koszty transportu (+22,1 proc.), głównie za sprawą drożejących paliw, a także opłaty związane z użytkowaniem mieszkań (w tym dostarczanie wody, prądu, ciepła i gazu, +9 proc.). Nieco wolniej niż ceny towarów i usług pierwszej potrzeby rosły ceny przyjemności, których z przymusu odmawialiśmy sobie w okresie pandemicznych obostrzeń – o 7,5 proc.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022