Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Jakie pożytki płyną z rzek

Jakie pożytki płyną z rzek. Czy katastrofa Odry otworzy Polakom oczy?

Rzeka naturalna w jednych miejscach jest głęboka i płynie wolno, w innych jest płytka i płynie szybciej. Jedne organizmy potrzebują do życia płycizn, inne głębin. Rzeka naturalna w jednych miejscach jest głęboka i płynie wolno, w innych jest płytka i płynie szybciej. Jedne organizmy potrzebują do życia płycizn, inne głębin. Leszek Zych / Polityka
Czy katastrofa na Odrze otworzy Polakom oczy na to, jak dużo pożytków można mieć z rzek, jeśli się o nie zadba? I klęsk – jeśli nie.
Zakłady przemysłowe, które potrzebują dużo wody i odprowadzają dużo ścieków, zwykle buduje się nad rzekami i zbiornikami wodnymi (Na zdjęciu: Zakłady Azotowe Puławy nad Wisłą).Wojciech Antosz/Wikipedia CC BY 4.0 Zakłady przemysłowe, które potrzebują dużo wody i odprowadzają dużo ścieków, zwykle buduje się nad rzekami i zbiornikami wodnymi (Na zdjęciu: Zakłady Azotowe Puławy nad Wisłą).

Dr hab. Iwona Wagner, prof. Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej), tak opisuje doświadczenie odrzańskiej katastrofy: – Nagle okazało się, że pięć województw, czyli administracyjnie jedna trzecia Polski, leży nad zdegradowaną rzeką. I zaczynają się dramaty społeczno-ekonomiczne. Nie wiadomo, co z wodą do picia, z produkcją napojów, z pojeniem zwierząt, z nawadnianiem pól. Nie wiadomo, czy jesteśmy bezpieczni. Jeżeli system nie działa w harmonii, to zaczynają się kłopoty.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakie pożytki płyną z rzek"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >