Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Transport GZM. A Ty, jaki bilet wybierzesz?

. . mat. pr.
W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje jeden z największych w Polsce systemów komunikacji zbiorowej. Blisko 1800 pojazdów, 500 linii, 7000 przystanków i ponad 109 milionów kilometrów, pokonywanych przez nasze pojazdy co roku. Nasz transport publiczny to oferta dla ponad 2,5 miliona pasażerów, z których każdy ma inne potrzeby i wymagania. Jedno jest pewne, bilet papierowy nigdy nie jest najtańszym rozwiązaniem dla mieszkańca GZM. Można podróżować taniej! Gdzie znaleźć sposób na tańsze podróże? W taryfie Transport GZM.

Taryfa to zbiór zasad i regulacji, opisujących codzienne podróże komunikacją miejską. Integralną częścią taryfy jest też cennik biletów, który tylko pozornie wydaje się powszechnie znany pasażerom. Większość z nich nie ma świadomości, że może jeździć taniej i efektywniej. GZM przygotowała też kampanię mobilizującą pasażerów do zweryfikowania, czy aby na pewno wybrali dla siebie najlepszy bilet, a jeśli nie korzystają z transportu publicznego, by poinformować ich o możliwościach i korzyściach z tego płynących.

Dzieci jeżdżą za darmo! Dzieci mieszkające na terenie GZM podróżują z ulgą 100%. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia, wystarczy oświadczenie rodzica o wieku dziecka. Jeśli dziecko skończyło już 7 lat, konieczne jest zakodowanie ulgi na kartę w Punkcie Obsługi Pasażera. Posiadając kartę z zakodowaną ulgą, dzieci mogą podróżować za darmo do ukończenia 16 roku życia, a w przypadku dzieci, które 16 urodziny obchodzą pomiędzy 1 stycznia a 30 września, do 30 września.

Na wyjątkową uwagę pasażerów zasługują też:
Bilet Grupowy. Cena takiego biletu to 11,80 zł w wersji elektronicznej i 13 zł w papierowej. Oznacza to, że nawet dla dwóch osób, w przypadku długiej, 90-minutowej podróży jest to tańsze rozwiązanie, niż zakup biletów jednorazowych.

Na samych biletach jednorazowych też można zaoszczędzić. Dla młodszych pasażerów nie jest zaskoczeniem fakt, że bilety elektroniczne są sporo tańsze od swoich papierowych odpowiedników. Dzięki temu, że nie trzeba ich drukować, zyskują nie tylko pasażerowie, ale także nasza planeta. Bilety elektroniczne można łatwo kupić w aplikacjach mobilnych, zarówno tych specjalizujących się w sprzedaży biletów na komunikację miejską, jak i licznych aplikacjach bankowych. Warto sprawdzić czy nasz bank nie oferuje takiej funkcji w swojej aplikacji mobilnej.

Bardzo popularny wśród pasażerów Transportu GZM jest bilet Dzienny. To idealne rozwiązanie zawsze, kiedy w trakcje dnia planujemy więcej niż 2 pojedyncze przejazdy. Dzienny obowiązuje na terenie całej sieci. Podróżując z biletem Dziennym można dowolnie korzystać z autobusów, tramwajów, jak i tyskich trolejbusów. Bilet Dzienny kosztuje 12 zł, idealnie nadawałby się dla bajkowego Kopciuszka, bo traci swą ważność o godzinie 23:59, w dniu, w którym został aktywowany. Bilet Dzienny ma jeszcze jedną istotną wartość. Na ten bilet można w weekendy i święta zabrać w podróż dodatkowego pasażera.

Pasażerom korzystającym z komunikacji miejskiej regularnie, GZM oferuje bilety okresowe. Od lat najpopularniejszym z nich jest bilet 30-dniowy, ale są też w ofercie bilety 90-dniowe. Występują one w wersjach na jedno, dwa miasta lub na całą sieć GZM (56 miast i gmin). Bilety okresowe oferują pasażerom połączenie niskich kosztów podróży i wygody w używaniu. Tego biletu nie musimy w żaden sposób aktywować ani kasować. Bilet Sieć 180 to prawdziwy zawodnik wagi ciężkiej wśród biletów Transportu GZM – pół roku podróży po całej sieci, bez limitów przesiadek i przejazdów za niecałe 3 złote i 6 groszy dziennie. To optymalne rozwiązanie i zdecydowanie najtańszy sposób na codzienne dojazdy do pracy czy szkoły.

Transport GZM

W mnogości nazw dotyczących podróżowania w naszym regionie pasażerowie mogli się pogubić. GZM podjęło decyzję o sprowadzeniu wszystkiego do wspólnego mianownika jakim jest – Transport GZM. Nowa marka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii skupi wszystkie formy mobilności realizowane przez GZM.

Docelowo pod marką Transport GZM znajdą się informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. To w Transporcie GZM pasażerowie w wygodny sposób opłacą codzienne podróże, wypożyczą rower metropolitalny, ale też dowiedzą się o tym, co w tematach związanych z szeroko pojętą mobilnością dzieje się w Metropolii. Dodatkowo marka Transport GZM połączy i ujednolici wizerunek wielu podmiotów budujących system komunikacji w naszym regionie. Transport GZM sukcesywnie będzie pojawiać się na wszystkich elementach transportu publicznego. Pod marką Transport GZM pojawi się też aplikacja i portal, który zastąpi stary ŚKUP, na co wszyscy już bardzo czekamy.

Transport GZM będzie jedną z największych tego typu marek w Polsce, dostępną w 56 gminach regionu. 41 z tych gmin wchodzi w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a pozostałe 15 to gminy graniczące z GZM, które na podstawie odrębnych umów włączyły się do sieci Transport GZM.

W Metropolii dążymy do zmiany nawyków mobilności i promujemy rowery jako skuteczny i równorzędny środek komunikacji. Dlatego w GZM powstają velostrady - 120 kilometrów szybkich dróg rowerowych łączących centra miast i gmin oraz Metrorower, czyli system wypożyczania rowerów GZM, w którym mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 7000 rowerów przez 12 miesięcy w roku.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia łączy miejsca, ludzi i wydarzenia.

Wspólnie można więcej:
41 miast i gmin
2,3 mln mieszkańców
2,5 tys. km2 powierzchni.

Materiał przygotowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Polityka 22.2023 (3415) z dnia 23.05.2023; Rynek; s. 45

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama