Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Poddasze gotowe na zimę

Rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. Rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. materiały prasowe
Energooszczędne okna dachowe to korzyść podwójna, bo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie tylko płacimy mniej za ogrzewanie, ale też chronimy środowisko.
Obecnie okna trzyszybowe wyraźnie zyskują na popularności.materiały prasowe Obecnie okna trzyszybowe wyraźnie zyskują na popularności.
Dominika MajchrzakAgnieszka Murak/Metka Studio/materiały prasowe Dominika Majchrzak

Z jednej strony wysokie ceny energii, a z drugiej rosnąca świadomość zanieczyszczenia powietrza – to dwa najważniejsze powody, dla których coraz większą wagę przywiązujemy do parametrów termoizolacyjnych przy wyborze materiałów budowlanych. Chcemy nie tylko obniżać rachunki, ale też pomóc w ten sposób w walce ze smogiem, który stał się niestety w Polsce normą, a nie wyjątkiem w chłodne dni. Także producenci starają się zaoferować materiały coraz bardziej energooszczędne. Robią tak nie tylko po to, żeby przekonać do siebie klientów, ale też by spełnić bardziej restrykcyjne przepisy.

Przykładem mogą być okna dachowe, których wybór współdecyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się trzyszybowe okna dachowe, które dodatkowo podnoszą standard mieszkania lub domu.

Jeszcze niedawno tego typu produkty były drogie i kierowane wyłącznie do zamożnych klientów, ale dzisiaj ich oferta jest znacznie szersza, a ceny bardziej przystępne. Okna trzyszybowe są nie tylko dzięki swojej konstrukcji bardziej energooszczędne, ale już teraz spełniają wymagania, które będą obowiązywać od roku 2021. Chodzi o współczynnik przenikalności cieplnej U, który dla okien dachowych nie powinien przekraczać 1,1 W/m2K.

Kupując okna dachowe, warto sprawdzić, ile wynosi w ich przypadku ten właśnie współczynnik. Wpływ na ten parametr ma nie tylko konstrukcja ramy, ale również zastosowany pakiet szybowy i jego odpowiedni montaż. Okna z trzyszybowym pakietem stają się powoli standardem, ale także pomiędzy nimi występują istotne różnice. Współczynnik przenikalności cieplnej zależy między innymi od rodzaju gazu wypełniającego pakiet szybowy. Na przykład dla okna ze stalową ramką dystansową i z pakietem wypełnionym argonem będzie to 1,1 W/m2K, natomiast dzięki zastosowaniu kryptonu i ciepłej ramki TGI współczynnik przenikania ciepła okna trzyszybowego wyniesie zaledwie 0,97 W/m2K.

Energooszczędność to pojęcie kojarzone przede wszystkim z zimą, jednak w rzeczywistości ma ono zastosowanie przez cały rok. Specjalna konstrukcja szyby nie tylko chroni przed chłodem i stratami ciepła, ale również zapewnia wysoki stopień pozyskania darmowej energii słonecznej, a więc oferuje korzystny bilans energetyczny. Mówi o tym parametr zwany współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej g. Dodatkowo okna energooszczędne wyposażone są w uszczelkę, która jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Izolacja od otoczenia nie może oznaczać braku wietrzenia lokalu. Oczywiście także ten element producenci biorą pod uwagę. – Warto zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas okno wyposażone jest w automatyczny nawiewnik, który zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz zdrowy mikroklimat, a jednocześnie chroni przed wyziębieniem wnętrza. W ten sposób również możemy zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie – radzi Sławomir Kwarciak, menedżer okien dachowych FAKRO.

Obecnie okna trzyszybowe wyraźnie zyskują na popularności. Jednocześnie producenci oferują jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Na rynku dostępne są nawet wyjątkowo energooszczędne okna czteroszybowe dla najbardziej wymagających klientów. – Są one sprzedawane w zestawie ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym i pakietem izolacyjnym. Dzięki temu osiągają wyjątkowo atrakcyjny współczynnik przenikania ciepła 0,58 W/m2K. Takie okna spełniają wymagania budownictwa pasywnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Passive House – wyjaśnia Sławomir Kwarciak z FAKRO.

Dobry bilans energetyczny zależny jest w dużej mierze od samej konstrukcji okna dachowego, jednak spore znaczenie mają też dodatkowe akcesoria. Czasem zapominamy o ich właściwym doborze, tymczasem właśnie one mogą nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą, ale także ochronić nas latem przed koniecznością instalowania klimatyzacji albo przynajmniej ograniczyć korzystanie z tego przydatnego, lecz kosztownego i mało ekologicznego wynalazku. Na rynku dostępna jest szeroka oferta osłon zewnętrznych i wewnętrznych dla okien dachowych. Dość długo ich funkcje postrzegaliśmy wyłącznie w kategoriach dekoracyjnych i zapewnienia domownikom prywatności. Obecnie coraz częściej decydujemy się na zakup okien wraz z dodatkowym wyposażeniem, co jest zgodne z trendem obserwowanym na rynkach zachodnich.

W upalne lato naturalnymi sposobami ochrony przed słońcem są rolety zewnętrzne lub markizy, które zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, redukując ilość wpadającego ciepła. Markizy wykonane ze specjalnej siateczki absorbują promienie słoneczne, redukując ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia nawet o około trzy czwarte, a dodatkowo nie ograniczają widoku i dostępu do naturalnego światła. Z kolei rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. W lecie redukują ilość wpadającego ciepła o ponad 90 proc., zaś w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o kilkanaście procent. Montując osłony zewnętrzne, możemy jednak nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Dodatkowo zyskujemy efekt całkowitego zaciemnienia, bardzo przydatny, gdy pokój służy jako sypialnia, tłumimy hałas z zewnątrz i odgłosy padającego deszczu, a także zwiększamy bezpieczeństwo. Rolety mogą być sterowane ręcznie oraz elektrycznie lub promieniami słonecznymi, będąc jednym z elementów inteligentnego domu.

***

Zdaniem eksperta

Inteligentny dom pomaga oszczędzać energię

Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktów elektrycznych VELUX

Technologie określane jako smart home to symbol zmian, które zachodzą w budownictwie. Żeby korzystać z zalet okien energooszczędnych i osłon, powinniśmy pamiętać o nich przez cały rok. To trudne w natłoku codziennych obowiązków, ale wówczas z pomocą przychodzi nam właśnie zaawansowana technologia. Dzięki opcjom zdalnego sterowania produktami i tworzeniu indywidualnych programów uruchamianych urządzeń automatycznie w wybranym dniu i określonej godzinie jesteśmy w stanie obniżyć nasze rachunki za prąd.

System inteligentnego sterowania możemy zaprogramować tak, aby na przykład zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, podniósł rolety. Dokładnie odwrotnie należy robić latem. Wówczas system może zamknąć rolety, kiedy wychodzimy z domu i w ten sposób zapobiec przegrzaniu wnętrza. Następnie podniesie je automatycznie wieczorem, aby skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć oraz ochłodzić pomieszczenie. Atutem zastosowania automatyki w domu jest możliwość zsynchronizowania otwierania okien na przykład z jednoczesnym wyłączeniem grzejników.

Jak działa taki inteligentny system? Zarządza on oknami i roletami, bazując na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz na aktualnych informacjach pogodowych na zewnątrz. Inteligentne czujniki wewnętrzne nieustannie mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie dwutlenku węgla i na tej podstawie zamykają lub otwierają okna. Jeśli system wyczuje, że w pokoju robi się zbyt ciepło, automatycznie zasłoni elektrycznie sterowane rolety czy markizy, dzięki czemu ochroni wnętrze przed przegrzaniem. Dodatkowo system wentyluje pomieszczenie co najmniej trzy razy dziennie, zwalniając z tego obowiązku domowników.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Poradnik Budowlany; s. 70
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi - nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Dzieje polskiej wsi”.

(red.)
16.04.2024
Reklama