Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Czas aluminium

Aby duże przeszklenia były w pełni efektywne, muszą zapewniać izolację termiczną na najwyższym poziomie. Aby duże przeszklenia były w pełni efektywne, muszą zapewniać izolację termiczną na najwyższym poziomie. materiały prasowe
Bardzo obecnie modne wielkie przeszklenia doświetlają wnętrze przez cały rok, ale muszą zostać właściwie zaprojektowane, aby dom nie wyziębiał się zbyt szybko zimą i nie przegrzewał latem.

W krótkim czasie stały się symbolem nowoczesności i luksusu. Nadają budynkowi lekkości i rozświetlają pomieszczenia, co jest bardzo przydatne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy mamy deficyt naturalnego światła. Zarówno architekci, jak i inwestorzy pokochali duże przeszklenia. Z drugiej strony od takich okien i drzwi wymagamy więcej niż od zwykłych przeszkleń, bo niewłaściwy ich dobór może spowodować ogromne straty ciepła. Żeby rozwiązać ten problem, warto pamiętać o dwóch zasadach. Pierwszą jest projektowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń od strony południowej lub południowo-zachodniej. Zaś druga to wybór materiałów energooszczędnych.

Ciekawym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym także w Polsce, okazuje się aluminiowa stolarka okienna. W obiektach energooszczędnych i pasywnych niezwykle ważny jest kształt okien, ich rozmiar oraz umiejscowienie, najlepiej od strony południowej. Aluminiowe profile są wąskie, dzięki czemu szyby mogą być znacznie większe, umożliwiając tym samym wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła dziennego do pomieszczenia. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że aluminium, jako metal, jest materiałem zimnym, który w naszej strefie klimatycznej nie wydaje się odpowiednim produktem dla budownictwa mieszkaniowego.

Jednak teraz nie trzeba już mieć takich obaw. – Obecne zaawansowane technologie pozwalają na zastosowanie przy produkcji ślusarki aluminiowej specjalnego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. W przestrzeni pomiędzy przekładkami montowane są często dodatkowe przegrody lub wkłady z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, na przykład spieniony polietylen czy aerożel, który jest materiałem o doskonałych właściwościach izolujących – mówi Bożena Ryszka, kierownik Działu Marketingu i PR w firmie Aluprof.

Aby duże przeszklenia były w pełni efektywne, muszą zapewniać izolację termiczną na najwyższym poziomie. Do tego potrzebne są odpowiednie profile. Do produkcji okien i drzwi aluminiowych wykorzystuje się ciepłe profile, skonstruowane z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają wykonanie produktów o bardzo dobrej izolacyjności.

Przeszklenia panoramiczne najlepiej tworzyć z okien o wąskich profilach. Pod tym względem aluminium okazuje się dużo lepszym rozwiązaniem od konkurencyjnych materiałów. Jego właściwości sprawiają bowiem, że konstrukcje okien nie wymagają dodatkowych wzmocnień ze stali. Profile okienne mogą więc być wąskie, co podnosi ich estetykę. Jednocześnie są bardzo wytrzymałe – na przykład skrzydło szklanych drzwi tarasowych może mieć wysokość 4 m i ważyć aż 750 kg.

Co ważne, aluminium okazuje się także rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, bo będzie sporą przeszkodą dla włamywaczy. Odporne konstrukcje aluminiowe wraz ze szkłem antywłamaniowym sprawiają, że takie okna dobrze chronią przed złodziejami. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnych elementów antywyważeniowych oraz okuć przeznaczonych do tego typu konstrukcji.

Projektując dom, wiele osób zastanawia się, czy takie wielkie przeszklenia, chociaż bardzo atrakcyjne zimą, nie spowodują nadmiernego ogrzewania pomieszczeń latem. Aby rozwiązać ten problem, warto już na etapie budowy czy wymiany okien pomyśleć o montażu odpowiednich rolet, żaluzji fasadowych czy okiennic. Szczególnie atrakcyjne mogą być rolety nadstawne, które mają dobre parametry techniczne i przemyślaną konstrukcję. Wybierając tego typu rolety, trzeba zwrócić jednak uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej. Jego niska wartość oznacza mniejsze ubytki ciepła, co poprawi bilans energetyczny całego budynku.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Poradnik Budowlany; s. 76
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama