Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Rynny w nowoczesnym stylu

Prostokątna rynna, której kształt wpływa korzystnie na zwiększoną przepustowość. Prostokątna rynna, której kształt wpływa korzystnie na zwiększoną przepustowość. materiały prasowe
Wybór odpowiedniego systemu rynnowego to nie tylko kwestia bezpieczeństwa domu, ale także ważna decyzja estetyczna.
Wszystkie elementy systemu są prostokątne, dzięki czemu ich układ jest pod wieloma względami bardzo praktyczny.materiały prasowe Wszystkie elementy systemu są prostokątne, dzięki czemu ich układ jest pod wieloma względami bardzo praktyczny.

Kilka lat temu pojawiły się na rynku systemy rynnowe o kwadratowym przekroju, odróżniające się od tych tradycyjnych półokrągłych. Stopniowo przybywa domów, w których stosuje się to innowacyjne rozwiązanie. Jednak wśród architektów, inwestorów, jak i samych dekarzy wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących sposobu montażu, wytrzymałości czy kwestii wizualnych.

Kto powinien pomyśleć o wyborze kwadratowego systemu rynnowego?

Przede wszystkim osoby budujące domy o nowoczesnej, prostej bryle. Kwadratowe rynny lepiej pasują do takiego budownictwa niż tradycyjne, półokrągłe. Dzięki użyciu maskownicy można dodatkowo uwypuklić modernistyczny, minimalistyczny charakter takiego budynku, którego nie będą zaburzać elementy potrzebne do odprowadzenia nadmiaru wody. Co ważne, systemy kwadratowe są coraz częściej stosowane także na nowych osiedlach mieszkaniowych, w budownictwie wielorodzinnym oraz w budynkach magazynowych.

Jakie są zalety kwadratowych rynien w porównaniu z ich półokrągłymi odpowiednikami?

Wydajność prostokątnej rynny o profilu 125 mm, w zależności od jej umiejscowienia, wynosi od 90 do nawet 180 m kw. Nietypowy kształt wpływa na zwiększoną przepustowość, co jest szczególnie ważną cechą dobrego systemu rynnowego. Tymczasem zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko nawalnych deszczy, także w regionach, gdzie roczne sumy opadów są stosunkowo niewielkie.

Czy systemy rynnowe o kwadratowym przekroju są trudniejsze w montażu?

Właściwie zainstalowany system to zawsze gwarancja bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Nie ma wówczas obaw o powstanie przecieków czy innego rodzaju usterek. O ile w przypadku rynien o przekroju półokrągłym samo zamontowanie ich na budynku wydaje się być rzeczą prostą, o tyle system kwadratowy uważany jest za bardziej wymagający. Nie do końca słusznie, bo dobry dekarz powinien bez problemu poradzić sobie z takim rozwiązaniem. Ważne, aby stosować się do dołączonych instrukcji i postępować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w filmach montażowych.

Czy systemy kwadratowe bezokapowe z rurą spustową ukrytą w elewacji są szczelne?

Prawidłowo zamontowane rynny są zupełnie bezpieczne, nawet w ociepleniu budynku. Rozwiązanie bezokapowe zostało stworzone właśnie po to, żeby rurę chować w elewacji, co postulowało wielu inwestorów. Wszystkie elementy systemu są prostokątne, dzięki czemu ich układ jest pod wieloma względami bardzo praktyczny. Bezpieczeństwo zwiększa także dodatkowa uszczelka zamontowana w mufie oraz pas podrynnowy, który odprowadza skropliny i wodę. Kolejne ulepszenie i gwarancję stabilności systemu stanowi łącznik dylatacyjny zapewniający hermetyczność wszelkich połączeń bez spawania i klejenia.

Jaki wybrać system rynnowy – ze stali czy z tworzywa sztucznego?

Pod względem wydajności nie ma między nimi różnicy, oba zapewniają bezpieczny odbiór wody. Jednak odróżnia je trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podczas gdy na system wykonany z tworzywa sztucznego możemy otrzymać na przykład 15 lat gwarancji, to ten ze stali podwójnie powlekanej będzie objęty nawet 35-letnią gwarancją.

Jakie są przykłady kwadratowych systemów rynnowych?

W 2013 r. podkrakowski producent Galeco wprowadził na rynek swój pierwszy system bazujący na kwadratowym przekroju rynny o nazwie Galeco BEZOKAPOWY. Było to rozwiązanie pionierskie na skalę światową nie tylko ze względu na zastosowany kształt. Nowatorskie okazało się również ukrycie rury spustowej w warstwie elewacji. Dwa lata później oferta firmy wzbogaciła się o system dla budynków o nowoczesnym charakterze. Z myślą o nich powstał Galeco STAL2 z kwadratową rynną i rurą spustową, które miały podkreślać modernistyczny styl architektury. Wreszcie na początku 2018 r., podczas targów Budma, zaprezentowano Galeco PVC2, wykonany z tworzywa sztucznego.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Galeco

Autor: Redakcja

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Poradnik Budowlany; s. 66
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama