Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Po frankach złotówki?

Sytuacja wielu kredytobiorców staje się szczególnie trudna, bo wzrost wysokości rat wpisuje się w długą listę podwyżek odczuwanych przy codziennych zakupach czy przy płaceniu rachunków za gaz albo prąd Sytuacja wielu kredytobiorców staje się szczególnie trudna, bo wzrost wysokości rat wpisuje się w długą listę podwyżek odczuwanych przy codziennych zakupach czy przy płaceniu rachunków za gaz albo prąd Shutterstock
Frankowiczów do sądów pcha nie tylko silna szwajcarska waluta, ale też nowe podwyżki stóp w alpejskim kraju. Czy wkrótce dołączą do nich też kredytobiorcy złotowi, kwestionujący legalność wskaźnika WIBOR?

Czwartek, 22 września to kolejny sądny dzień dla frankowiczów. Tego dnia szwajcarski bank centralny ogłosi decyzję w sprawie zmiany stóp, do tej pory wciąż ujemnych. Prawie na pewno pójdą one w górę. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu podstawowa stopa zwiększy się z -0,25 do 0,25, a być może nawet do 0,5 proc. Z jednej strony Szwajcaria jest dziś obiektem zazdrości całej Europy, bo roczna stopa inflacji wynosi tam zaledwie 3,5 proc., podczas gdy średnia unijna doszła do 10 proc., a w Polsce ceny rosną już w tempie powyżej 16 proc.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Poradnik frankowicza; s. 50
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >