Co dzieje się ze zwierzętami za drzwiami laboratoriów

Podkładanie świni
Spór o eksperymenty na zwierzętach przerodził się w demagogiczną awanturę. Warto wrócić do meritum.
Czy poświęcanie życia „zaledwie” 200 tys. zwierząt doświadczalnych w Polsce jest potrzebne i uzasadnione?
Science Photo Library/EAST NEWS

Czy poświęcanie życia „zaledwie” 200 tys. zwierząt doświadczalnych w Polsce jest potrzebne i uzasadnione?

Wydawało się, że dostosowanie polskiego prawa do wymogów Dyrektywy Unii Europejskiej – dotyczącej wykorzystywania zwierząt do celów naukowych i edukacyjnych – będzie miało charakter niemal wyłącznie techniczny. A jednak prace nad projektem nowej ustawy, trwające właśnie w parlamencie, wywołały medialną burzę.

1.

Niewątpliwie stosunek do zwierząt jest jedną z miar postępu ludzkości i testem naszej empatii. A działania na rzecz minimalizacji cierpienia braci mniejszych oraz ochrony ich praw wypływają ze szlachetnych pobudek i warte są wsparcia. Niedobrze jednak, jeśli dyskusja o doświadczeniach na zwierzętach – kwestii bardzo skomplikowanej i wymykającej się jednoznacznym ocenom – zaczyna przybierać formę dobrze znaną ze świata polityki. Czyli gdy rzetelną debatę nad trudnymi problemami zastępują karkołomne uproszczenia, przekręcanie faktów, a nawet obrażanie adwersarzy. Niestety, właśnie w taki ton uderzyli niektórzy publicyści, czego przykładem jest artykuł Eugeniusza Pudlisa (POLITYKA 45), teksty Ewy Siedleckiej w „Gazecie Wyborczej” czy felieton prof. Jana Hartmana (POLITYKA 48).

Spróbujmy zatem bliżej przyjrzeć się faktom, sprawdzić, co jest mitem, a co prawdą, oraz choć trochę unaocznić skalę problemów i wątpliwości wiążących się z przeprowadzaniem doświadczeń na zwierzętach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną