Społeczeństwo

25 listopada na pomarańczowo przeciw przemocy

Protest przeciwko wypowiedzeniu konwencji antyprzemocowej Protest przeciwko wypowiedzeniu konwencji antyprzemocowej Agencja Gazeta
Na ten kolor zostanie podświetlony warszawski Pałac Kultury i Nauki oraz centralne budowle w wielu miastach, m.in. katowicki Spodek, Książnica w Cieszynie, Tauron Arena w Krakowie czy ratusz w Słupsku.

W poniedziałek 25 listopada w Polsce zrobi się pomarańczowo. Na ten kolor zostanie podświetlony warszawski Pałac Kultury i Nauki oraz centralne budowle w wielu miastach, m.in. katowicki Spodek, Książnica w Cieszynie, Tauron Arena w Krakowie czy ratusz w Słupsku.

Orange the World

Wszystko za sprawą międzynarodowej organizacji kobiecej Soroptimist. Założona w 1921 r. w Kalifornii, działa w Polsce od 1990 r. (nazwę pochodzącą od łacińskich słów tłumaczy się jako: najlepsza siostra). Polskie soroptymistki biorą udział w globalnej akcji Orange the World, mającej swoją kulminację każdego roku między 25 listopada a 10 grudnia. Zwraca ona uwagę na problem przemocy wobec kobiet. Jej widowiskowym elementom towarzyszą merytoryczne dyskusje – w tym roku polską akcję otworzy panel w Zachęcie z udziałem innych organizacji broniących praw kobiet i niosących pomoc ofiarom przemocy, takich jak La Strada, Niebieska Linia czy Emaus Wspólnota Katolicka Klub Życia, oraz psycholożek, psychoterapeutek, edukatorek.

Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie zapewne zainscenizowana na wydziale prawa Uniwersytetu Wrocławskiego rozprawa rozwodowa oparta na historii, gdzie w grę wchodzi przemoc domowa. Plakat towarzyszący tegorocznym obchodom na całym świecie stworzyła polska graficzka Julia Karwan-Jastrzębska.

Czytaj także: Kolejny rok bez skutecznej ochrony dla ofiar przemocy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną