Społeczeństwo

Nauczyciele odchodzą po cichu. W tym roku w rekordowej liczbie

Pikieta przed biurem PiS, poparcie dla strajkujących nauczycieli Pikieta przed biurem PiS, poparcie dla strajkujących nauczycieli Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Rzeczywistą liczbę wakatów będzie można określić pod koniec września. W ubiegłym roku było to 10 tys., w tym może być jeszcze więcej.

Przewijająca się w ostatnich dniach przez media liczba 13 tys. nauczycieli, których brakuje w szkołach, to raczej ostrożny szacunek. Rzeczywista luka może okazać się większa. – Źródłem tych danych są kuratoria, a dokładniej publikowane na ich stronach oferty pracy dla nauczycieli – tłumaczy Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. W mazowieckim kuratorium takich ofert jest aktualnie 3 tys., w śląskim i małopolskim po 1,5 tys., w dolnośląskim 1,25 tys.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021