Zaangażowanie społeczne: Maja Staśko
– Ten rok pokazał nam, że feminizm powinien być dla wszystkich i na pewno nie może stawiać ścian. Jakiś czas temu w obrębie ruchu powstał nurt, który domaga się uznania, że kobiety transpłciowe nie są kobietami. To wstrząsające, przemocowe stwierdzenie; kobiecość to przecież nie genitalia czy możliwość zajścia w ciążę! Jesteśmy różne, feminizm bez kobiet transpłciowych, ale też uchodźczyń, osób, które zarabiają najniższą krajową, lokatorek czy matek zostających w domu, zaprzecza samej idei feminizmu. Każda z nas jest ważna i każda zasługuje na wsparcie.
Pozostałe nominacje: aktywistki Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar oraz sportowczynie Katarzyna Zillmann, Jolanta Ogar-Hill i Aleksandra Jarmolińska
Maja Staśko dla „Polityki” o polskim wymiarze niesprawiedliwości
Równe traktowanie: Ranking Szkół LGBT
Dominik Kuc: – Po samobójstwach nastolatków LGBT+, m.in. Kacpra z Gorczyna, bardzo nas smuciło, że szkoły w naszym mieście, oddalone od siebie o raptem parę ulic, diametralnie różnie podchodzą do tolerancji. Trzy lata temu postanowiliśmy poinformować uczniów, którzy dopiero do nich idą, czy w nowym miejscu będą czuć się bezpiecznie.
Współczesna szkoła się rozjeżdża. W tym roku aż 92 proc. młodych ludzi przyznawało, że zna osoby LGBT+ w swojej placówce, a 76 proc. regularnie widuje w niej tęczowe symbole. To są ogromne liczby! Z drugiej strony system edukacji kompletnie nie przystaje do naszych potrzeb.