Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zdjęcia dzieci na granicy nie dają spać. RPD problemu nie widzi

Protest w Katowicach w sprawie migrantów na granicy z Białorusią Protest w Katowicach w sprawie migrantów na granicy z Białorusią Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Wizyta Mikołaja Pawlaka na Podlasiu, w ośrodkach dla cudzoziemców oraz rozmowy z funkcjonariuszami SG utwierdziły go w przekonaniu, że wszystko jest OK, a dzieciom na granicy żadna krzywda się nie dzieje.

Pytanie o to, czyim rzecznikiem faktycznie jest Mikołaj Pawlak, pełniący funkcję Rzecznika Praw Dziecka, powraca w zasadzie przy każdym jego publicznym wystąpieniu. Umieszczona na stronie internetowej urzędu notatka pt. „Kryzys migracyjny – ustalenia Rzecznika Praw Dziecka” zmusza po raz kolejny do refleksji nad tą kwestią.

Sytuacja na granicy? „Wszystko OK”

Mikołaj Pawlak, po wielodniowym publicznym wywoływaniu go do wzięcia w obronę najmłodszych uchodźców tułających się w rejonie polsko-białoruskiej granicy, postanowił objechać ten teren. Jak dowiadujemy się ze wspomnianej notatki, problem wykorzystywania dzieci w konflikcie migracyjnym był mu znany już wcześniej. Przedstawiał go na forum międzynarodowym w Atenach, w trakcie spotkania rzeczników praw dziecka z całej Europy, jeszcze przed objazdem granicy. Tylko w Polsce nie uznał za stosowne dotychczas zabrać głosu.

Niemniej wizyta na Podlasiu, w komendzie Straży Granicznej, w ośrodkach dla cudzoziemców oraz rozmowy z funkcjonariuszami utwierdziły go w przekonaniu, że u nas wszystko jest OK. „Rodziny z dziećmi, które przedostaną się na terytorium Polski i poproszą o objęcie ich procedurą ochrony międzynarodowej, są kierowane do ośrodków dla cudzoziemców, gdzie czekają na decyzje Urzędu ds. Cudzoziemców” – czytamy w stanowisku na stronie biura RPD. Możemy się zapoznać z bardziej szczegółowym opisem tego przykładnego działania, tyle że w kilku momentach opis ten jest, delikatnie mówiąc, sprzeczny wewnętrznie lub sprzeczny z danymi z innych źródeł.

Reklama